Większość pojazdów prawdopodobnie trafi kiedyś na auto złom, zwłaszcza wtedy, gdy naprawa jest nieopłacalna. Zdarza się, że jest to trudna decyzja, ponieważ auto ma wartość sentymentalną. Jednak właściciele rzadko decydują się na pozostawienie takiego samochodu i trafia on do kasacji.
Złomowanie – co to takiego?
Złomowanie jest to inaczej przekazanie zepsutego pojazdu do kasacji. Często to jedyne wyjście, bo nie zawsze naprawa jest możliwa i opłacalna. Kiedy samochód trafi już do auto złom w Bielsku, zostaje zdemontowany i rozebrany na mniejsze części. Sam proces jest mocno rozbudowany. Auto musi zostać uznane za niezdatne do użytku i sklasyfikowane jako nienadające się do jazdy. Po wycofaniu z użytkowania poddaje się je procesowi utylizacji, ale niektóre części trafiają do dalszego użytku. Dodatkowo koniecznie muszą być zachowane wszystkie przepisy prawne.
Na rynku istnieje wiele nielegalnych złomowisk, dlatego warto wcześniej zweryfikować wiarygodność firmy. Często ich działanie jest szkodliwe dla środowiska.
Kiedy warto zweryfikować złomowisko?
Przede wszystkim w sytuacji, kiedy kupiliśmy nowy samochód i chcemy pozbyć się starego. Oczywiście, jeśli auto nie nadaje się do sprzedaży, ponieważ nie pozwala na to jego stan techniczny. Bardzo często firmy oferujące skup aut świadczą kompleksowe usługi. Odbierają samochód od właściciela, wydają niezbędne zaświadczenia i pomagają w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z wyrejestrowaniem. Tak naprawdę na złom można oddać każde auto, choć pewnie nikt nie odda nowego i sprawnego. Kiedy jest to konieczne:
- w sytuacji całkowitej szkody, czyli niedopuszczenia auta do ruchu drogowego,
- jeśli pojazd jest wyeksploatowany i może stwarzać zagrożenie,
- kiedy stan techniczny nie pozwala na jego sprzedaż.
Można sprzedać samochody osobowe, ciężarowe i dostawcze. Należy pamiętać, że niezbędne do tego będą dokumenty potwierdzające, że jest on naszą własnością. Może to być również zgoda właściciela, jeśli robimy to w jego imieniu.