Białe zęby zdecydowanie są piękne, nikogo nie trzeba co do tego przekonywać. Kolor jest jednym z najważniejszych wyznaczników atrakcyjności uzębienia, a dla wielu osób nawet jest najważniejszy. To powoduje, że śnieżna biel pozwala na odwrócenie uwagi od innych mankamentów zębów, jak mało atrakcyjny kształt czy skrzywiony zgryz. Kiedy zaś ma się ciemne zęby, zwykle mocno się nad tym boleje; coraz częściej też wybiera się zabieg wybielania zębów. Czy jednak faktycznie biel zębów to taki wielki atut? Dzisiejszy artykuł powstał we współpracy z autorką bloga Królestwo Piękna do którego link znajdziecie obok – wejdź tutaj.
Ciemne szkliwo jest mocniejsze!
Osoby, które mają z natury białe zęby, zwykle uznawane są za szczęściarzy, ale tylko przez tych, którzy nie mają fachowej wiedzy. Okazuje się bowiem, że jeśli szkliwo jest z natury ciemne, na przykład lekko żółte lub szare, jest mocniejsze niż śnieżnobiałe. W praktyce więc i z medycznego punktu widzenia osoby mające ciemne szkliwo powinny się z tego cieszyć, gdyż oznacza to znacznie większą odporność zębów na uszkodzenia mechaniczne (złamania, kruszenie się i pękanie pod naciskiem), a także na kwasową erozję szkliwa, czyli próchnicę. Szkliwo jest bowiem zewnętrzną, twardą tkanką, chroniącą zęby, a zwłaszcza ich miękkie, kryjące się pod spodem tkanki miękkie, przed niszczeniem.
Niestety, mało kto z pacjentów docenia u siebie ten walor. Białe zęby są dziś obowiązkowym elementem atrakcyjnego wizerunku, stąd popularność wybielania. Czy jest ono bezpieczne i polecane?
Wybielanie zębów a ich zdrowie
Z pewnością na próżno można byłoby przekonywać wiele osób, że wybielanie nie ma sensu i lepiej jest mieć zęby mocne i ciemniejsze niż śnieżnej białości, a słabsze. Wiele osób decyduje się na wybielanie nawet jeśli wie, że jest to rozwiązanie ryzykowne, a pierwszym, co o tym ryzyku świadczy, jest nadwrażliwość, która nader często pojawia się w trakcie tego zabiegu i utrzymuje się długo po nim. Jest to niezawodny znak, że szkliwo zostało uszkodzone i jeśli daje będzie narażać się go na osłabienie, może to skutkować nawet kruszeniem się i pękaniem zębów. Dlatego ważne jest, by wybielania dokonywać rozsądnie, nie przesadzając z intensywnością, a także stosować bezpieczne metody. Jeśli zaś tylko jest to możliwe, najlepiej będzie wykonać ten zabieg w gabinecie. W sprzedaży co prawda znaleźć można wiele środków do samodzielnego stosowania, ale zwykle są one groźne. Chodzi tu nie tyle o ich intensywne działanie, gdyż zwykle stężenie substancji aktywnych jest dość słabe, ale o inny, wiążący się z tym fakt. Mianowicie, słabe efekty często powodują, że użytkownicy takich preparatów przetrzymują je na zębach, wbrew zaleceniom producentów, a to prosty krok do zaszkodzenia swoim zębom. Jeżeli chciałbyś wzmocnić swoje szkliwo to koniecznie sprawdź tę stronę.
O czym jeszcze trzeba pamiętać, chcąc mieć białe i zdrowe zęby?
Zanim zacznie się wybielać zęby, czy to w domowych warunkach, czy w gabinecie, trzeba bezwzględnie wyleczyć wszystkie ubytki. Konieczne może okazać się też wymienienie starych, nieszczelnych już wypełnień na nowe. Dlaczego? Wnikający w ubytki preparat rozjaśniający nie tylko spowodowałby bardzo nieprzyjemne doznania, ale też spotęgował erozję szkliwa.