Jak często wykonywać badania okulistyczne?

Regularne badanie wzroku jest wyjątkowo istotne. Badania diagnostyczne u dzieci powinny być wykonywane co roku, zaś osoby dorosłe powinny zdecydować się na wizytę u okulisty przynajmniej raz na dwa-trzy lata. Determinantem częstotliwości wizyt powinien być jednak indywidualny stan zdrowia każdego pacjenta, środowisko pracy oraz wyniki wcześniejszych badań. Jak często warto wykonywać badania okulistyczne? Podpowiadamy.

Badanie wzroku – jak często powinny chodzić do okulisty osoby dorosłe?

Młodzież w wieku szkolnym zazwyczaj poddawana jest corocznym badaniom kontrolnym, wykonywanym w szkole. Podstawowe badanie sprawia, że nie ma konieczności odwiedzania gabinetu lekarskiego częściej niż raz na trzy lata. Młodzi dorośli i osoby przed 40 rokiem życia, które nie zauważyły pogorszenia w widzeniu, także mogą ograniczyć regularność wizyt do jednej na dwa – trzy lata. Jeżeli jednak pracują przy komputerze lub w miejscu, w którym ich oczy są narażone na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwy wpływ takich czynników jak niska temperatura, nienaturalne światło czy pył, powinny zwracać szczególną uwagę na wszelkie niepokojące objawy.

Osoby po czterdziestym roku życia powinny iść na badania okulistyczne przynajmniej raz do roku. Wynika to z tego, że ludzkie oko z wiekiem staje się bardziej narażone na wady. Podwyższa się także ryzyko zachorowania na choroby gałki ocznej, zwłaszcza w przypadku osób, których bliscy mieli wcześniej zdiagnozowane stany chorobowe takie jak m.in. zaćma, jaskra, czy zwyrodnienie plamki.

Jak wygląda badanie wzroku?

Diagnostyka okulistyczna w Gdyni jest zależna od indywidualnych potrzeb pacjenta, zazwyczaj jednak sprawdza się takie elementy jak widzenie z bliska i daleka, prawidłową konwergencję, widzenie peryferyjne, właściwie rozwinięte widzenie obuoczne i właściwe ruchy oczne. Lekarz ogląda oczy w świetle „lampy szczelinowej”, która w dużym powiększeniu pozwala na ocenę struktur oka.

Przeprowadzany jest także wywiad lekarski, podczas którego warto szczerze porozmawiać z lekarzem o swoich odczuciach, codziennych aktywnościach i o tym, co wydaje się niepokojące. Regularne badania i szczera rozmowa z okulistą jest bowiem szansą na wykrycie wszelkich schorzeń w początkowym stadium i minimalizację ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie pacjenta.