Belka polowa – w jakich pracach się sprawdza?

traktor

Belka polowa, inaczej nazywana zaczepową, to komponent wykorzystywany do łączenia ciągników z wszelkiego rodzaju urządzeniami i maszynami rolniczymi. Dzięki swojej uniwersalnej budowie możliwe jest jej łatwe i bezpieczne łączenie z korpusami różnych modeli przyczep, siewników i agregatów. Do jakich prac się ona sprawdza? Podpowiadamy.

Belka polowa do opryskiwaczy

Belka polowa stanowi jeden z najważniejszych elementów w opryskiwaczach rolniczych. Od jej jakości, a więc wytrzymałości oraz wykonania zależy stabilna praca najważniejszych komponentów. Jeśli oprysk przeprowadza się w dużej skali to dodatkowo stosuje się układy hydrauliczne. W takim przypadku belka polowa musi wytrzymać dodatkowo duże przeciążenia wynikające z pracy sprężyn i amortyzatorów.

W niektórych przypadkach stosuje się dodatkowe systemy stabilizujące. Dzięki czemu belka polowa może przyjąć na siebie znacznie większy ciężar. Całym wzmocnieniem takiej konstrukcji są ramiona oraz przeguby w których montuje się dodatkowe siłowniki elektryczne. Taki montaż świetnie sprawdza się do wykonywania prac opryskowych na dużą skalę. Niebagatelną zaletą posiadania belki polowej jest możliwość łatwego demontażu opryskiwaczy.

Belka polowa do rozsiewania nawozu lub nasion

Belki polowe doskonale sprawdzają się jako komponent do rozsiewania nasion lub nawozu. Właściwie rozmieszczenie elementu wahadłowego na tyle ciągnika pozwala uzyskać bardzo korzystne efekty w postaci bardzo dobrej stabilizacji. Belki zaczepowe spełniają w takim przypadku rolę dodatkowego zabezpieczenia. Amortyzują wypełniony siewnik niwelując wstrząsy pionowe.

Dzięki zastosowaniu dobrej jakości belek polowych możliwe jest uzyskanie większej prędkości pojazdu w trakcie wykonywania siewu nasion lub nawozu. Amortyzatory wmontowane w elementy konstrukcyjne siewnika ułatwiają taką pracę. Dzięki temu cała konstrukcja cała konstrukcja jest bardzo stabilna i nie powoduje zmiany toru jazdy. Po złożeniu elementów siewnika belka polowa stabilizuje obciążenie ciągnika.