Bluzy męskie „hoodie” – poznaj ich historię!

bluzy meskie

Bluzy męskie to ponadczasowa klasyka polskich osiedli i pozycja obowiązkowa w każdej stylizacji streetwear. Czarne, szare, a nawet białe bluzy są idealne na każdą nieformalną okazję. Młodzieżowe bluzy z kapturem bardzo dobrze się układają, świetnie wyglądają i mogą pasować do wszystkiego. Jaka jest ich historia? Przeczytaj i poznaj nasze propozycje!

Bluza hoodie – jak to się zaczęło?

Wróćmy do XX wieku, a ściślej do lat 30. W tym czasie słynna firma Champion Products połączyła wygodne sportowe bluzy męskie z kapturami. Początkowo bluza służyła jako warstwa ocieplająca i nikt nie przypuszczał, że stanie się aż tak popularna. Była noszona przez sportowców i pracowników fizycznych. Spełniała swoje zadanie doskonale, dlatego jej popularność szybko zaczęła rosnąć.

Wkrótce zaczęła stawać się charakterystycznym ubiorem dla młodzieży, a wersja z naszywkami, logotypami i numerami stała się klasykiem w amerykańskich liceach. Sytuacja ta trwała przez dziesiątki lat i dopiero czterdzieści lat później bluza wypłynęła na szerokie wody. Czy to dobrze? Ciężko powiedzieć.

Luźne bluzy z kapturami, stały się atrybutem artystów graffiti i skaterów. W latach 70. dzieci z ubogich społeczności nosiły bluzy z kapturem, aby mogły zakrywać twarz podczas drobnych kradzieży. Demokratyzacja bluz męskich sprawiła, że ​​noszą je dziś członkowie grup subkulturowych oraz osoby lubiące wygodę i miejski styl. Choć kaptur nadal w pewnym sensie uważany jest za symbol i atrybut outsiderów, to na pewno w szafie każdego mieszkańca świata znajduje się bluza.

Bluza z kapturem także dla kobiet!

Dlaczego dziewczyny lubią modne męskie bluzy z kapturem? Przede wszystkim ze względu na to, że każdy wygląda w nich dobrze – zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Istnieje wiele powodów, dla których dziewczyny noszą męskie bluzy. Pierwsza z nich to niewątpliwie zatuszowanie pewnych wad, które chcą ukryć.

Męskie bluzy bawełniane z kapturem mają wiele zalet, które przyciągają uwagę kobiet, np. hafty czy grafiki. Dlatego warto zaznaczyć, że nie jest to przejściowy trend, a praktykowany od wielu lat element garderoby. Warto zdecydować się na bluzę męską w odważnym kolorze, przeczytasz o tym we wpisie na stronie facet.wp.pl.

Męskie bluzy z kapturem – nasze propozycje

Każda bluza jest inna. Główne różnice polegają na materiale i gramaturze tkaniny, z jakiej wykonana jest odzież. Jak wszyscy wiemy, w ciepłą jesień nie będziesz nosił grubych wełnianych bluz z kapturem i analogicznie zimą nie ubierzesz cienkiego okrycia.

Kolejnym równie ważnym rozróżnieniem jest to, czy bluza jest rozpinana, czy wkładana przez głowę. Może być ona bardziej praktyczna na górskie wycieczki czy w szkole. Są też bluzy z rękawami lub bez. Chociaż bluzy bez rękawów stają się coraz rzadsze, świetnie nadają się do treningu siłowego, nawet na siłowni.

Możesz nosić bluzę z nadrukiem lub bez. Te z nadrukami zazwyczaj preferują ludzie młodzi, a osoby w średnim i starszym wieku wybierają proste bluzy bez napisów w stonowanych kolorach.