Budowa i działanie autonomicznych wózków transportowych

autonomiczny wozek transportowy

Autonomiczne wózki transportowe to świetny sposób na rozwiązanie  w wielu firmach problemu braku pracowników chętnych do podjęcia pracy jako magazynier lub pracownik produkcji. Urządzenia tego rodzaju są coraz chętniej wykorzystywane w magazynach i fabrykach. Umożliwiają usprawnianie procesów na magazynie czy w hali produkcyjnej poprzez automatyzację i robotyzację transportu produktów pomiędzy liniami produkcyjnymi, regałami magazynowymi, polami kanban i dokami. Roboty AMR przyspieszają pracę, a co najważniejsze – są bezpieczne w użyciu. W poniższym artykule omawiamy budowę oraz działanie autonomicznych wózków transportowych. Sprawdź, czym się wyróżniają takie modele.

Do prac magazynowych, a także produkcyjnych polecane są wysokiej jakości roboty klasy AMR, czyli autonomiczne wózki transportowe nawigujące się po hali za pomocą laserowych skanerów bezpieczeństwa i wczytanej do ich pamięci mapy obiektu z zaznaczonymi obszarami, po których roboty mogą się przemieszczać. Ich najważniejszą zaletę stanowi to, że nie wymagają zatrudniania operatorów do realizowania transportu bliskiego. Ze względu na rosnące w ostatnich latach koszty pracy oraz niedobór pracowników używanie robotów AMR jest bardzo korzystne dla przedsiębiorstwa.

Pracownik firmy Pro Assem, zajmującej się projektowaniem oraz budową maszyn i linii montażowych, mówi: Główną korzyścią wynikającą ze wdrożenia autonomicznych wózków widłowych jest zwiększenie wydajności firmy i odporność na wzrost kosztów pracy, sezonowe epidemie oraz zdarzenia losowe wśród pracowników. Poza tym działanie robotów AMR jest bezpieczne dla pracujących obok nich ludzi, co pozwala na organizowanie pracy ludzi w pobliżu tych robotów, co ma również duże znaczenie podczas planowania inwestycji w usprawnienie prac magazynowych czy procesów produkcyjnych.

Jak są zbudowane autonomiczne wózki transportowe?

Szkieletem wózka jest zwykle stalowa lub aluminiowa spawana rama, lecz zdarzają się także konstrukcje oparte o ramy skręcane z płyt aluminiowych. Do ramy zamocowane są pozostałe elementy robota AMR: bateria, wahacze, serwonapędy z przekładniami, koła napędowe, koła skrętne, układ elektryczny z komputerem sterującym, skanery bezpieczeństwa, moduł automatycznego ładowania baterii, panel HMI i wyłączniki awaryjne.

W celu zabezpieczenia podzespołów wózka, zwykle osłania się je cienkimi stalowymi blachami lub osłonami z plastiku. W przypadku mobilnych platform AMR dominują konstrukcje oparte o 6 kół. 4 koła skrętne znajdują się w każdym narożniku platformy, a 2 koła napędowe umieszcza się w środkowej części robota. Moment na koła napędowe przekazywany jest z serwonapędu wyposażonego w enkoder poprzez przekładnię kątową, co zapewnia w pełni bezpieczne i precyzyjne przemieszczanie się robota po obiekcie.

Oprogramowanie, budowa i system sterowania autonomicznych wózków transportowych i robotów AMR sprawia, że do ich obsługi nie potrzeba zatrudniać pracowników. Stanowi to dużą oszczędność dla firmy i sprawdza się przede wszystkim w nowoczesnych magazynach i zakładach produkcyjnych. Urządzenia tego rodzaju są wyposażone w systemy zintegrowanej nawigacji i algorytmy, które odpowiadają za optymalizowanie przejazdu. Mogą one skracać zarówno trasę, jak i czas przejazdu. W ten sposób możliwe jest eliminowanie krzyżowania się tras, unikanie kolizji i co za tym idzie zmniejszenie ilości wypadków. Działanie autonomicznych wózków transportowych jest bezpieczne i nie stanowi żadnego zagrożenia dla pracowników czy towarów.

Bezobsługowe działanie automatyczne

To, co głównie wyróżnia autonomiczne wózki transportowe oraz roboty AMR to że działają one bezobsługowo i automatycznie. W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń jak wózek widłowy lub paletowy, nie wymagają one obsługi operatora. W zależności od aplikacji, wózki otrzymują polecenia z nadrzędnego systemu produkcyjnego ERP lub z układu sterowania linii produkcyjnej. Wszelkie czynności są w ich przypadku realizowane automatycznie i autonomicznie, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że produkty te cieszą się obecnie tak dużym powodzeniem. Stanowią świetny wybór przy brakach kadrowych. Umożliwiają zwiększenie wydajności oraz efektywności w firmie. Przyczyniają się również do oszczędności przedsiębiorstwa, dlatego tak wiele przedsiębiorstw decyduje się na ich wdrożenie.