Co powinieneś wiedzieć o franku szwajcarskim?

frank szwajcarski

W Polsce możesz starać się o kredyt walutowy we franku szwajcarskim. Jednak przed podjęciem tej decyzji warto jest zapoznać się z tą walutą i dowiedzieć się o niej nieco więcej. Dodatkowo na pewno znasz wiele osób lub słyszałeś o sytuacji frankowiczów. To osoby które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich w momencie gdy był on masowo udzielony. 

Kredyt walutowy

W Polsce kredyt walutowy, zwany inaczej kredytem dewizowym to każdy kredyt który zaciągany jest w innej walucie niż ta która obowiązuje w naszym kraju. W Polsce kredyt walutowy można zaciągnąć w walucie takiej jak:

  • euro
  • dolar amerykański
  • funt brytyjski
  • frank szwajcarski

Waluta franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski określany jest symbolem “CHF”, “F” oraz skrótem “Fr”. Wyróżnić można nominały monet takie jak 5 centymów, 10 centymów, 20 centymów, 50 centymów, a także 1 frank, 2 franki i 5 franków. 

Możemy wyróżnić banknoty takie jak 10 franków, 20 franków, 50 franków, 100 franków. W obiegu znajdziemy również banknoty o nominale 200 franków, 500 franków i 1000 franków. 

Frankowicze

Musisz wiedzieć że był w Polsce okres, w którym masowo udzielano kredytów we franku szwajcarskim. Sytuacja ta doprowadziła wiele osób do bardzo trudnej sytuacji finansowej. Osoby te nazywane są frankowiczami.  Obecnie wśród tych osób bardzo popularny jest wyszukiwanie frazy takiej jak prognoza franka

Osoby te chcą dowiedzieć się czy kurs franka maleje czy być może będzie wzrastał. Niestety długoterminowa prognoza franka szwajcarskiego nie jest optymistyczna. CHF utrzymuje się stale na wysokim poziomie. 

Zalety kredytu walutowego

Niewątpliwą zaletą kredytu walutowego we franku szwajcarskim jest jego niższe oprocentowanie niż oprocentowanie kredytu złotowego. Dodatkową zaletą jest również fakt że osoba która zarabia w walucie kredytu nie ponosi ryzyka walutowego. 

Dla osób które spłacają swój kredyt w walucie kredytu dodatkową zaletą jest likwidacja kosztu spreadu walutowego. 

Wady kredytu walutowego

Musisz wiedzieć że kredyt walutowy posiada również wady. Jedną z nich jest konieczność posiadania o wiele wyższe zdolności kredytowej niż w  przypadku kredytów złotowych. Dodatkowo musisz pamiętać że starając się o kredyt walutowy musisz posiadać o wiele wyższy wkład własny niż w przypadku kredytu złotowego.

Dodatkowo w Polsce jest bardzo mały wybór ofert kredytów walutowych. Musisz również pamiętać że aby spłacać swój kredyt w walucie  franka szwajcarskiego musisz pozyskiwać dewizę do jego spłaty. Starając się o kredyt musisz również pamiętać o tym że konieczne jest przedłużenie przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego dokumentów. 

Staranie się o kredyt we franku szwajcarskim

Obecnie o kredyt walutowy mogą starać się jedynie osoby które uzyskują znaczną część dochodu w walucie kredytu. Oznacza to że o kredyt we franku szwajcarskim mogą starać się jedynie osoby zarabiające we franku szwajcarskim. 

Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła takie rozwiązania po to aby zapobiec powtórce sytuacji związanej z frankowiczami. Dodatkowo ma to zabezpieczyć stałą i regularną obsługę kredytu.

Wymagane dokumenty

Starając się o kredyt we franku szwajcarskim musisz złożyć wniosek o kredyt. Dodatkowo w banku przedłożyć musisz dokumenty takie jak umowa o pracę lub kontrakt który obowiązuje co najmniej od sześciu miesięcy u jednego pracodawcy. Dodatkowo należy przedłożyć zeznanie podatkowe z poprzedniego roku.

Bank może wymagać również zezwolenia na pobyt stały za granicą lub zezwolenia na pracę zagranicą.