Kąpiel w przydomowym basenie to prawdziwy relaks, na który jeszcze jakiś czas temu mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni. Dzisiaj sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, a prywatne kąpieliska można zobaczyć przy wielu posiadłościach. Wynika to z kliku czynników. Po pierwsze dzięki popularnym basenom z tworzyw sztucznych inwestycja jest tańsza, po drugie zaś na korzyść inwestorów działa prawo budowlane. Z naszego artykułu dowiesz się, czy budowa basenu wymaga pozwolenia.
Na kiedy zaplanować budowę basenu?
Wiele osób zaczyna myśleć o własnym basenie wraz z nadejściem wiosny i lata. Nie jest to jednak najlepszy czas na tego typu inwestycję. Jeżeli zależy nam na tym, aby w upalne miesiące chłodzić się we własnym basenie, powinniśmy zaplanować to znacznie wcześniej. Mimo że popularne baseny poliestrowe docierają do klienta w jednym elemencie, a ich montaż jest dosyć prosty, to całość prac wymaga nieco wysiłku. Nie wystarczy bowiem zakup niecki, by korzystać z wodnego relaksu. Zanim basen na stałe zagości w wyznaczonym miejscu, trzeba je wcześniej odpowiednio przygotować. Mowa tutaj zarówno o wylewce betonowej, która do osiągnięcia maksymalnej wytrzymałości potrzebuje ok. 2-3 tygodni, a także o osadzeniu niecki, co na ogół trwa od dwóch do pięciu dni. Z wymienionych powodów inwestycji nie należy odkładać na wiosnę i lato. Najlepiej zaplanować ją już jesienią, tym bardziej, że można wtedy liczyć na promocje producentów.
Na co zwrócić uwagę przy budowie basenu?
Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o inwestycji jest wybór technologii wykonania basenu. Najpopularniejsze są w tej chwili niecki z tworzyw sztucznych, ponieważ charakteryzują się one dużą trwałością i estetyką wykonania, a jednocześnie nie są tak kosztowne, jak budowa basenu tradycyjnego. Po zdecydowaniu się na konkretny model przychodzi czas na wyznaczenie odpowiedniej lokalizacji. Należy tutaj uwzględnić zarówno swoje preferencje, jak i możliwości techniczne. O to, gdzie najlepiej umiejscowić basen, zapytaliśmy eksperta z firmy Pool Design Company.
Najlepiej, aby basen znalazł się w miejscu, gdzie nie będzie narażony na zbyt wysoki poziom wód gruntowych, ponieważ w takim przypadku trzeba wykonać odpowiedni drenaż oraz zamontować specjalne płyty betonowe. Ponadto warto usytuować go w miejscu nasłonecznionym bez obecności zbyt dużej ilości drzew i krzewów, które mogłyby zanieczyścić wodę poprzez spadające liście i pyłki, wyjaśnia nasz rozmówca.
Czy oprócz tego należy zadbać o dodatkowe formalności zanim rozpocznie się budowę?
Prawo budowlane a budowa basenu
Wiele osób obawia się, że budowa basenu będzie wymagała załatwienia żmudnych formalności związanych z otrzymaniem pozwolenia. Na ogół jednak nie ma takiej potrzeby. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 15 Prawa budowlanego, pozwolenie na budowę basenu ogrodowego nie jest potrzebne w przypadku przydomowych basenów o powierzchni do 50 mkw. Oznacza to, że takiej inwestycji nie trzeba zgłaszać do właściwego organu, a po wyborze lokalizacji i zakupie niecki można przystąpić do budowy. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli marzy nam się basen o imponujących wymiarach. Jeśli chcemy, aby miał o więcej niż 50 mkw., musimy uzyskać pozwolenie, w innym wypadku będzie to bowiem samowola budowlana, która może mieć przykre konsekwencje z koniecznością rozbiórki włącznie. Z tego powodu lepiej zadbać o dopełnienie wszelkich formalności.
Podsumowując, budowa basenu, którego powierzchnia nie przekracza 50 mkw. nie wymaga pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji wystarczy jedynie odpowiednio wcześnie zaplanować inwestycję, by latem móc korzystać z wymarzonego basenu.