Rola i znaczenie koparek na placach budów

koparka

Prace budowlane znacznie usprawnia i ułatwia wykorzystanie nowoczesnych maszyn, w tym przede wszystkim koparek – urządzeń o szerokim zastosowaniu, bez których trudno wyobrazić sobie jakikolwiek plac budowy. Jakie są możliwości tych maszyn budowlanych oraz co rzeczywiście sprawia, że są niezastąpione na budowie? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Rodzaje koparek a ich zastosowanie

Podstawowym zadaniem koparki jest oddzielanie urobku i ładowanie go na składowisko lub pojazd transportowy. Innymi słowy, służy do urabiania gruntu: usuwania i przenoszenia ziemi, wyrównywania terenu oraz kopania rowów. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów koparek, spośród których każda ma inne parametry, a co za tym idzie – inne zastosowanie. Wybór odpowiedniej koparki determinuje m.in. charakter planowanych prac i wielkość placu budowy. Maszyny te można sklasyfikować, biorąc pod uwagę ich zastosowanie i zgodnie z tym kryterium dzielimy je na koparki:

  • podsiębierne – stosowane się na niewielkich budowach, podczas prac wykonywanych z górnej krawędzi wykopu (bez schodzenia wgłąb);
  • przedsiębierne – służące do pracy na dnie wykopu;
  • chwytakowe – umożliwiają wykonanie głębokiego wykopu o małej średnicy i najlepiej sprawdzają się na terenach mokrych i podmokłych;
  • zbierakowe – tworzące węższe wykopy przez wleczony na linie zbierak.

Coraz bardziej popularne staje się także zastosowanie tzw. minikoparek – sprawdzają się na działkach o małej powierzchni, a ich wykorzystanie pozwala prowadzić wykopy w trudnodostępnych miejscach.

Koparki – maszyny nie tylko do prac ziemnych

Producenci maszyn budowlanych oferują rozmaite wyposażenie dodatkowe do koparek, którego montaż zwiększa możliwości tych urządzeń. Jak wyjaśnia specjalista z fabryki maszyn XCMG-Europa:

Zastosowanie narzędzi peryferyjnych pozwala poszerzyć zakres prac wykonywanych przez koparki. Przykładowo, wyposaża się je w zamontowany w miejscu łyżki młot hydrauliczny – narzędzie to nie tylko ułatwia wykopy, krusząc napotkane przeszkody, ale też sprawdza się w pracach rozbiórkowych i wyburzeniowych. Koparka może nawet oczyszczać teren z drzew czy krzewów – wystarczy doposażyć ją w tzw. kosiarkę leśną.

Z treści artykułu i wypowiedzi eksperta jednoznacznie wynika, że możliwości wykorzystania koparki na placu budowy są niemal nieograniczone – w zależności od wybranego rodzaju maszyny i zamontowanego wyposażenia dodatkowego może ona pełnić wiele różnych funkcji.