Dentysta – jak często robić przegląd zębów?

wizyta u dentysty

Stomatolodzy zgodnie podkreślają, że Polacy zbyt rzadko siadają na fotelach dentystycznych. Najczęściej odbywa się to wówczas, kiedy ból zęba jest na tyle silny, że nie da się go inaczej załagodzić. Leczenia kanałowego czy ekstrakcji zębów można uniknąć, jeśli gabinet dentystyczny odwiedza się regularnie.

Jak wygląda przegląd zębów?

Dentysta w Łodzi i innych polskich miastach wykonując przegląd zębów, weryfikuje ich stan. Przegląd rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Stomatolog pyta o przyjmowane leki, a także o ogólny stan zdrowia, dolegliwości czy alergie. Następnie zaprasza pacjenta na fotel dentystyczny. Sprawdza stan uzębienia, stan plomb i dziąseł. A także stwierdza ewentualne ubytki. Jeśli wszystko jest w porządku, wówczas dentysta zleca kolejny przegląd stomatologiczny za sześć miesięcy. Jeśli stan uzębienia nie będzie satysfakcjonujący, wówczas dentysta rozpisuje leczenie, tak by doprowadzić do jak najszybszego wyleczenia zmian chorobowych. Podczas przeglądu warto zapytać dentystę o zabiegi higienizacyjne, takie jak usuwanie kamienia nazębnego czy płytki nazębnej.

Jak często wykonywać przegląd dentystyczny?

Przegląd stomatologiczny u osób dorosłych powinien być wykonany co najmniej raz na pół roku. W przypadku dzieci raz na trzy miesiące. Wynika to z większej podatności dziecięcych zębów na powstawanie próchnicy. To pozwala na wykrycie chorób w ich wczesnym stadium. To pozwala przede wszystkim na uniknięcie nieprzyjemnych zabiegów i bolesnego leczenia. Jednak lekarz, z uwagi na stan uzębienia, może zlecić częstsze wizyty w gabinecie. Osoby posiadające protezy zębowe w Łodzi, powinny częściej odwiedzać protetyka. Nie tylko w sytuacji, kiedy proteza ulegnie zniszczeniu.

Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć i właśnie w myśl tej zasady warto przestrzegać wskazań dentysty. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Poza oceną stanu uzębienia, lekarz stomatolog może wykryć także nieprawidłowości w jamie ustnej, na przykład zmiany nowotworowe.