Frontend Developer – z jakimi kwalifikacjami można ubiegać się o to stanowisko?

jakie kwalifikacje sa odpowiednie na stanowisko programisty

Frontend Developer to specjalista w branży IT, który zajmuje się przygotowaniem widocznych dla użytkownika elementów tworzonego oprogramowania. Może odpowiadać na przykład za stworzenie użytecznego interfejsu strony internetowej lub przygotowanie atrakcyjnej grafiki do aplikacji. Jakie kwalifikacje są do tego potrzebne i na jakie zarobki można liczyć? Podpowiadamy.

  1. Czym zajmuje się Frontend Developer?

Frontend Developer to osoba odpowiedzialna za przygotowanie elementów widocznych dla użytkowników danego oprogramowania. Zajmuje się między innymi projektowaniem interfejsu graficznego, może także odpowiadać za właściwie rozmieszczenie poszczególnych elementów na stronie internetowej. Do jego obowiązków należą także kwestie dotyczące tworzenia grafik do interaktywnych przycisków oraz dobór kolorystyki i czcionek dla zachowania maksymalnego komfortu użytkowania aplikacji.

Frontend Developer musi nieustannie współpracować między innymi z Backend Developerami. Tworzą oni strukturę danych i rdzeń aplikacji, a wszelkie informacje, które wyświetlają się dla końcowego użytkownika, muszą być odpowiednio przetworzone i przedstawione we właściwy i atrakcyjny sposób. Sam koncept tego, jak powinna wyglądać aplikacja lub strona internetowa jest z góry określony przez projektantów. Osoba pracująca na stanowisku Frontend Developer stara się zrealizować to zadanie w taki sposób, aby wdrożyć wszystkie wytyczne i sprawić, że gotowy projekt będzie atrakcyjny dla odbiorcy.

Firmy, które planują stworzyć lub zmodernizować stronę internetową poszukują głównie takich specjalistów. W wielu takich przypadkach Frontend Developer otrzymuje kreatywne zadanie, bez sztywno narzuconych wytycznych. Sam określa to, w jakich miejscach umieścić obrazy, jak przygotować nawigację po witrynie oraz co jeszcze należy zrobić, aby uatrakcyjnić jej odbiór przez użytkowników. W dalszej części pracy realizuje zatwierdzone przez pracodawcę wytyczne i w toku tych zadań może także zgłosić własne pomysły oraz poprawki. Po zakończeniu prac strona www powinna wyróżniać się atrakcyjnym wyglądem, być łatwa w nawigacji i intuicyjna w codziennym użytkowaniu.

  1. Co powinien umieć Frontend Developer?

Rozbudowane kwalifikacje oraz wiedza się niezbędne, aby móc zacząć wykonywać taką pracę. Mimo tego, że pracując jako Frontend Developer, nie trzeba znać wielu skomplikowanych systemów oprogramowania, to jednak dużo bardziej liczy się w tym przypadku kreatywność oraz umiejętność korzystania z kilku podstawowych języków do tworzenia serwisów i aplikacji. Mowa tutaj między innymi o HTML, CSS oraz JavaScript. Wymagany poziom znajomość tych języków zależy w głównej mierze od wymagań pracodawcy. Najważniejsze jest jednak to, aby pisać kod zgodnie z bieżącymi standardami. Musi być więc on przejrzysty i prosty.

Wśród najważniejszych kompetencji niezbędna okazuje się dobra znajomość angielskiego. Większość aplikacji, które używa się podczas pracy Frontend Developera, nie korzysta z języka polskiego. W przypadku dużych projektów większość aplikacji tworzonych jest po angielsku. Dopiero w kolejnym etapie przygotowuje się inne wersje językowe. Dlatego też znajomość języków obcych okazuje się w wielu przypadkach wręcz niezbędna.

Obecnie dużą wagę przywiązuje się do pracy z tak zwanymi frameworkami. Są to platformy programistyczne, które w znaczącym stopniu przyspieszają tworzenie aplikacji oraz stron internetowych. Zwiększają bezpieczeństwo oraz ułatwiają wdrażanie bardziej skomplikowanych i rozbudowanych rozwiązań. Od doświadczonych developerów wymaga się dobrej znajomości przynajmniej jednego frameworka.

  1. Ile zarabia Frontend Developer?

Poziom zarobków w głównej mierze zależy od konkretnej branży, a także lokalizacji. Warto pod tym kątem zwłaszcza sprawdzić jak prezentuje się praca Frontend Developer No Fluff Jobs. Jak podaje ten serwis, w pierwszym kwartale roku 2021 można było liczyć średnio od 12 do 18 tysięcy złotych netto przy umowie B2B. Im większy staż pracy, tym lepszych zarobków można było oczekiwać od pracodawcy.