Gdzie znajduje zastosowanie chłodnica oleju z wentylatorem?

chlodnica oleju

Olej ma niezwykle istotne zastosowanie w pojazdach i maszynach. Ma on na celu smarowanie poszczególnych elementów i komponentów, by zapewnić ich płynną pracę, zmniejszyć tarcie pomiędzy częściami, tym samym wydłużając ich żywotność i bezawaryjność. Należy jednak pamiętać, że pod wpływem podnoszącej się temperatury olej może przestać pełnić swoją funkcję w odpowiedni sposób, dlatego właśnie stosowana jest chłodnica, która kontroluje jego nagrzewanie. Gdzie zatem można spotkać się ze wspomnianym urządzeniem?

Gdzie wykorzystuje się chłodnicę oleju z wentylatorem?

Chłodnica oleju z wentylatorem jest podstawowym elementem wyposażenia pojazdów, ale można ją spotkać również w układach hydraulicznych niektórych maszyn, urządzeń wykorzystywanych w przemyśle, rolnictwie i budownictwie. Jej zamontowanie przyczynia się do obniżenia temperatury oleju, co przekłada się na zwiększoną funkcjonalność maszyny lub pojazdu i zdecydowanie rzadsze przestoje w ich pracy. W zależności od modelu istnieją również takie, które są odporne na niekorzystne oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych, dlatego nie ma przeciwwskazań do ich montażu na zewnątrz. Należy pamiętać o tym, by w każdym urządzeniu opierającym się o wykorzystanie oleju w układzie smarowania zadbać o chłodnicę z wentylatorem, gdyż tylko taka będzie mogła skutecznie odprowadzać nadmiar ciepła.

Pompa tłoczkowa — istotny element układu hydraulicznego

W układach hydraulicznych nie może ponadto zabraknąć takich urządzeń jak pompa hydrauliczna tłoczkowa. Przy ich wyborze konieczne jest zwrócenie uwagi na ich jakość, solidność i trwałość, ponieważ należą do komponentów mocno eksploatowanych. Ich działanie w układzie hydraulicznym jest nieustanne i opiera się na zamianie energii mechanicznej na hydrauliczną. Również wykorzystuje się ją w urządzeniach rolniczych i budowlanych, a także stanowi elementarny komponent istotny z punktu widzenia prawidłowej pracy maszyn górniczych i leśnych.