Grzybica głównie kojarzona jest ze stopami lub paznokciami. Nic bardziej mylnego, ponieważ grzybica występuje również na skórze głowy. Wywołana jest przez grzyby, można się nią zarazić od zwierzaków lub od drugiego człowieka. Jak wygląda grzybica skóry głowy? Jak ją leczyć ? Kto może na nią zachorować ?
Grzybica skóry głowy – Skąd się bierze ?
Zarażenie skóry głowy grzybicą nie jest trudne, wystarczy kontakt z osobą lub zwierzęciem u której ten problem występuje. Grzyby, które towarzyszą chorobie, bardzo lubią osiadać na przedmiotach codziennego użytku takich jak:
- Szczotki
- Grzebienie
- Ręczniki
- Poduszki
- Spinki oraz gumki
- Maszynka do obcinania
Jeżeli chodzi o zarażenie poprzez kontakt ze zwierzętami, wystarczy głaskanie, przytulanie bezdomnego psa lub kota. Zarażenie nie występuje u każdego, kto miał kontakt z grzybicą. Wszystko jest uzależnione od naszego organizmu, i od tego jak poradzi sobie nasz mechanizm obronny. Zdecydowanie bardziej narażone są osoby u których organizm jest osłabiony lub:
- Przechodzi infekcje wirusowe
- Przechodzi infekcje bakteryjne
- Stosuje nieodpowiednią dietę
- Są w trakcie antybiotykoterapii
- Chorują np. na nowotwór
Niewskazane jest również zbyt częste mycie włosów, ponieważ podczas tej czynności zmywamy warstwę ochronną. Obecna warta potu i łoju w pewien sposób zabezpiecza naszą skórę przed zarażeniem.
Rodzaje grzybicy i ich charakterystyka
Większość chorób które występują na skórze głowy powodują podrażnienie skóry, swędzenie lub uczucie dyskomfortu. W przypadku grzybicy, wyróżniamy kilka jej rodzai:
- Strzygąca
- Drobnozarodnikowa
- Woszczynowa
- Odzwierzęca
Grzybica strzygąca wywołana jest grzybem Trichophyton endothrix. W tej odmianie grzybicy, powstaje mały stan zapalny, na głowie widoczne są liczne, ale bardzo malutkie ogniska, które charakteryzują się szarawymi ułamanymi włosami. Dodatkowo na głowie występują specyficzne czarne „kropeczki”. Ten rodzaj grzyba występuje najczęściej u dzieci.
Grzybica drobnozarodnikowa wywołana jest przez grzyba pochodzenia ludzkiego Microsporum audoudinni. Białe plamki widoczne gołym okiem występują na głowie, ale również na włosach. Grzybica drobnozarodnikowa jest najczęściej występującym rodzajem grzybicy skóry głowy. Jej zakaźność jest bardzo wysoka. Nieleczona ustępuje samoistnie, natomiast bez pomocy specjalisty może trwać bardzo długo.
Grzybica woszczynowa pojawia się w wieku dziecięcym. Cechuje się wystąpieniem charakterystycznych żółtych, mocno osadzonych w skórze głowy strupków. Niestety w tym przypadku, pozostają szpecące blizny, a miejsca w których powstały strupki zazwyczaj pozostają łyse.
Grzybica odzwierzęca wywołana jest przez grzyby zoofilie. Grzybica tego typu objawia się pojawieniem dużych zmian ropnych wokół mieszków włosowych. Zakażenie przebiega w ostrym stanie zapalnym, dotyczy głowy, a u mężczyzn również brody. Grzybica ustępuje podczas utraty „chorego” włosa.
Więcej informacji: https://piotrturkowski.pl/grzybica-skory-glowy-przyczyny-objawy-leczenie/
Diagnostyka i leczenie
Grzybicę skóry głowy należy leczyć, nie tylko z powodów zdrowotnych, ale również z uwagi na osoby które nas otaczają na co dzień. Pojawiające się pierwsze charakterystyczne objawy, powinni skłonić nas do wizyty u dermatologa. Im szybciej zostanie zdiagnozowany problem, i wdrożone leczenie, tym większa szansa na brak powikłań takich jak blizny czy utrata włosów. Sama diagnostyka jest szybka, polega na dokładnej ocenie stanu pacjenta oraz ocenie zmian skórnych na głowie. Podczas wizyty, może również zostać pobrany włos do badania. Podczas takiego badania, hoduje się grzyba, aby rozpoznać jego charakter. Aby postawić trafną diagnozę lekarz musi wykluczyć choroby o podobnych objawach. Do takich chorób zaliczamy:
- Łupież pstry
- Łupież zwykły
- Łuszczycę
- Wypryski łojotokowe
- Trądzik
- Łysienie
Leczenie grzybicy niestety trwa długo, i zaczyna się od starannej dezynfekcji w domu. Zazwyczaj leczenie trwa od 6-8 tygodni, ponieważ w tym czasie zainfekowana keratyna, musi całkowicie się zregenerować. Wdrożone zostaną specjalne szampony grzybobójcze lub środki doustne. Pamiętaj, aby uniknąć zarażenia domowników, po każdym myciu ręcznik wrzuć do pralki, a szczotki czy grzebienie zdezynfekuj.