Salon to pomieszczenie, w którym odpoczywamy lub przyjmujemy gości. Warto więc połączyć funkcję wypoczynkową i reprezentacyjną podczas planowania przestrzeni. Częstym wyborem klientów są kinkiety, które mogą oświetlać okolice sofy lub fotela. Styl kinkietów trzeba jednak dopasować do wnętrza, aby stworzyć spójny klimat. Delikatne oświetlenie jest także sposobem na stworzenie przytulnego klimatu, który docenią domownicy i nasi goście.
Oświetlenie w salonie
Każdy z nas marzy o pięknym i przytulnym salonie, który będzie idealnym miejscem do odpoczynku. Nowoczesne kinkiety do salonu świetnie sprawdzą się jako oświetlenie dodatkowe i pozwolą dokładnie oświetlić wybrany fragment przestrzeni. Będą również pełnić funkcję dekoracyjną i budować klimat wnętrza. Kinkiety pozwolą zaoszczędzić miejsce na podłodze i nie zajmie przestrzeni na suficie. Salon bardzo często spełnia funkcje reprezentacyjne, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru modelu. Na podstawie stylu wnętrza wybieramy model, który będzie najlepiej pasował. Kinkiety w salonie reprezentacyjnym powinny być eleganckie, estetyczne i z dozą luksusu. We wszystkim trzeba jednak zachować umiar, aby wnętrze nie było kiczowate. Idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie złota, srebra, matowego wykończenia i klasycznych form.
Kinkiety do czytania
Kinkiet jest rozwiązaniem typowo praktycznym, które ułatwi wiele czynności w salonie. Bardzo często wieszamy kinkiet w okolicy sofy lub fotela. Bez problemu będziemy mogli oddać się przyjemności czytania ulubionej książki. Dyskretne i delikatne światło nie będzie męczyć oczu podczas lektury. Kinkiety przeznaczone do czytania bardzo często mają mały wyłącznik, który umożliwi szybkie zgaszenie światła. U praworęcznych osób kinkiet powinien znajdować się z lewej strony, a u leworęcznych odwrotnie. Unikniemy wówczas wystąpienia cieni podczas czytania.
Kinkiety: pojedynczo czy w grupach?
Ten rodzaj oświetlenia jest dość specyficzny i bardzo dobrze prezentuje się w parach lub grupach. Istnieją jednak miejsca, gdzie najlepiej sprawdzi się pojedynczy kinkiet. Mowa o biurku, blacie, wnęce lub kącie w ścianie. Równoległe umieszczenie kinkietów po dwóch stronach łóżka, kominka lub lustra zapewni wrażenie uporządkowania dzięki zachowaniu symetrii. Kinkiety umieszczone w grupach sprawdzą się także w salonie, jadalni czy na schodach.
Kinkiet jako samodzielne oświetlenie kierunkowe
Obecność oświetlenia kierunkowego na ścianie to duża oszczędność miejsca, którą docenimy szczególnie w małym salonie. Możliwe będzie zrezygnowanie z oświetlenia sufitowego lub lamp podłogowych. Funkcjonalny będzie klasyczny kinkiet posiadający ruchomy klosz. W takim przypadku trzeba szczególnie zwrócić uwagę na styl kinkietu, który powinien być dopasowany do całego wnętrza. Kinkiety w salonie mogą pomóc wyeksponować najbardziej eleganckie fragmenty salonu. W części wypoczynkowej ułatwią natomiast korzystanie ze sprzętów RTV.
Na jakiej wysokości umieścić kinkiet?
Wysokość montażu uzależniona jest od pomieszczenia i funkcji, jaką ma spełniać lampa. Kinkiety świecące w górę i w dół najlepiej umieścić na wysokości 160-170 cm. Ich zadaniem będzie wówczas oświetlenie ściany. Jeśli chcemy oświetlić jakiś konkretny element na ścianie, wysokość musimy dopasować do niego. Kinkiety dające światło ogólne można umieścić na wysokości 180-200 cm, aby lampa nie przeszkadzała w codziennym użytkowaniu salonu. Chcąc oświetlić okolicę sofy lub fotela wysokość montażu trzeba dopasować do wysokości mebla.