Plisy do sypialni – czy dobrze się w niej sprawdzą?

Sypialnia to pomieszczenie, w którym nadmierne nasłonecznienie może najsilniej wpływać na nasz dyskomfort. Wiele osób potrzebuje bowiem optymalnego poziomu zaciemnienia, aby móc odpowiednio wypocząć. Istnieje wiele rozwiązań, które umożliwiają nam regulowanie ilości dziennego światła wpadającego do pomieszczenia – mogą to być zasłony lub różnego typu rolety. Jedną z najlepszych propozycji będą jednak plisy, czyli rolety harmonijkowe. Dlaczego doskonale sprawdzą się w każdej sypialni?

Czym charakteryzują się plisy okienne?

Plisy to stylowe rolety zwijane od góry lub od dołu w efektowną harmonijkę. Ich główną zaletą jest możliwość dowolnego modyfikowania ilości i kierunku wpadającego do środka światła. Plisami okiennymi możemy zasłonić bowiem całą szybę, bądź jedynie jej górną czy dolną część. Taka dwukierunkowość sprawia, że zasłony tego typu pozwolą nam całkowicie zaciemnić sypialnię, jeśli będziemy chcieli pospać dłużej nad ranem lub zdrzemnąć się w ciągu dnia. Z kolei podczas odpoczywania, w trakcie pracy, nauki czy czytania książek będziemy w stanie w optymalny sposób wykorzystać światło dzienne, aby jednocześnie nie męczyć wzroku i czuć się komfortowo. Dzięki plisom okiennym możemy modyfikować również temperaturę pomieszczenia, co okaże się nieocenione przede wszystkim w sezonie letnim.

Dlaczego plisy to dobry wybór do sypialni?

Wiele rodzajów rolet pozwala swojemu użytkownikowi na regulację oświetlenia w pomieszczeniu, jednak nie każdy typ rolety będzie odpowiednim wyborem do sypialni. We wnętrzu, które służy nam do snu i wypoczynku istotny jest bowiem nie tylko odpowiedni poziom prywatności, właściwe oświetlenie czy optymalna temperatura, ale również wygląd aranżacji okiennej. Plisy są natomiast niezwykle eleganckim wariantem okiennych zasłon, dostępnym w wielu kolorach i wzorach do wyboru. Dzięki nim możemy subtelnie podkreślić styl wnętrza lub wręcz przeciwnie nadać mu charakter, czyniąc z okna główny element dekoracyjny.

Jakie plisy do sypialni?

Plisowane rolety możemy podzielić na warianty zwykłe, zaciemniające i termoizolacyjne. Ponieważ w sypialni najistotniejszy jest komfort snu, warto zastanowić się, czy roleta ma pełnić jedynie rolę dekoracyjną i subtelnie regulującą ilość wpadającego do wnętrza światła, czy jej zadaniem będzie raczej całkowite zaciemnianie i obniżanie temperatury pomieszczenia. W sypialni z oknem na wschód korzystnym wyborem mogą okazać się plisy okienne do zadań specjalnych, czyli podgumowane modele zaciemniające lub rolety odbijające światło, czyli termoizolacyjne. Pierwsze pozwolą na maksymalne zaciemnienie pomieszczenia nawet w trakcie bardzo słonecznego dnia, z kolei drugie okażą się bezcenne latem, ponieważ pozwolą skutecznie obniżyć temperaturę w pokoju nawet o kilka stopni.

W sypialni, która nie jest mocno nasłoneczniona ani nie nagrzewa się w promieniach porannego słońca można zawiesić rolety plisowane zwykłe o różnym poziomie przepuszczalności światła. W takim przypadku najważniejszy będzie już przede wszystkim design plis – ich kolor i wzornictwo. Wybór rolet harmonijkowych jest praktycznie nieograniczony. Do dyspozycji mamy szeroką paletę barw – od neutralnych bieli i szarości, po intensywnie nasycone czerwienie i fiolety. Kolor plis dobieramy pod kątem aranżacji wnętrza i jego stylu. Najbardziej uniwersalne będą jednak rolety w neutralnych barwach. Istotne jest jednak dopasowanie ich do wielkości pomieszczenia. W małej sypialni lepsze będą plisy jasne. W dużej możemy pozwolić sobie na modele ciemniejsze. Do sypialni w stylu nowoczesnym polecane są również warianty gładkie, pozbawione wzorów. Te zdobione sprawdzą się natomiast w pomieszczeniach o bardziej charakterystycznej aranżacji, na przykład w stylu vintage lub glamour.

Zobacz także: https://glamstyle.pl/plisy-czy-rolety-ktora-przeslone-wybrac/