Na co zwrócić uwagę, wybierając drukarkę 3D do domu?

Drukarka 3D do domu

Osoby zainteresowane technologiami drukowania przestrzennego, które są zafascynowane szerokimi, wręcz nieograniczonymi możliwościami, jakie dają drukarki 3D, mogą rozpocząć swoją przygodę z wydrukiem modeli 3D dzięki zainwestowaniu we własną drukarkę. Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze takiego urządzenia?

Technologia wydruku

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze drukarki przestrzennej, niezależnie od tego, czy chcemy drukować w warunkach domowych czy zająć się tym zawodowo, jest to, z jakiej technologii addytywnej takie urządzenie korzysta? Technologie addytywne czy też przyrostowe, wskazują, z jakich materiałów korzysta drukarka 3D oraz w jaki sposób powstają w niej obiekty przestrzenne. Najczęściej poszczególne technologie, w jakich drukuje urządzenie, są oznaczane trzyliterowymi skrótami, jak SLA, DLS, FDM, SLS i tym podobnymi.

Trudno powiedzieć, że jedna technologia będzie zdecydowanie najlepszą, z jakiej można korzystać w warunkach domowych. Zanim kupimy drukarkę 3D, warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych technologii, które mają swoje zalety, ale nie są też pozbawione wad. Technologię druku przestrzennego najlepiej dobrać do własnych preferencji i potrzeb, jakim ma odpowiadać drukarka 3D.

Do użytku amatorskiego przeznaczone są drukarki FDM/FFF, gdzie drukowanie 3D odbywa się z wykorzystaniem termoplastu, rozgrzewanego w głowicy drukującej do stanu półpłynnego. Dobrze w tym charakterze sprawdzą się drukarki SLA, które drukują przestrzennie poprzez utwardzanie żywicy wiązką lasera, lub drukarki DLP, wykorzystujące utwardzanie żywicy światłem emitowanym z projektora.

Materiał do drukarki 3D

Z kwestią wyboru technologii wydruku 3D powiązane wskazanie materiału, z jakiego drukować będzie urządzenie. Najczęściej są to takie materiały jak:

  Żywice światłoutwardzalne – stosowane w technologiach addytywnych SLA, DLP, PolyJet MJP.
Technologie proszkowe – stosowane w drukarkach CJP, SLS, SLM DMLS, EBM, MJF czy Binder Jetting.
Termoplasty w żyłce – stosowane w technologii FDM/FFF.

Amatorskie drukarki 3D, przeznaczone do korzystania w warunkach domowych, na ogół korzystają z termoplastów w żyłce i z żywic światłoutwardzalnych.

Cena istotna dla kupującego

Wielu kupujących bierze przede wszystkim pod uwagę cenę urządzenia przy zakupie drukarki 3D do domu. Wysoki koszt nabycia jest przeszkodą w nabyciu takiego urządzenia, które byłoby w stanie spełnić wszystkie potrzeby użytkownika. Najtańsze drukarki 3D produkcji chińskiej dostępne są już nawet za 500 zł. Tanie drukarki 3D jednak to tylko zabawki, które nie dają komfortu użytkowania. Jeśli mają służyć tylko jako gadżet, być może się sprawdzą, ale myśląc o realnym używaniu takiego urządzenia, lepiej dopłacić do czegoś lepszego, co pozwoli na uzyskanie wyższej mocy przerobowej i wysokiej rozdzielczości wydruku.

Samodzielny montaż czy gotowy produkt

W sprzedaży są zarówno drukarki typu DIY, do własnego montażu, jak i drukarki gotowe, które można użyć w celu wydruku 3D właściwie od razu po zakupie. Montaż tego sprzętu jest czasochłonny i wymaga choć podstawowej wiedzy z zakresu budowy drukarek przestrzennych. Jednak takich urządzeń do samodzielnego złożenia jest na rynku więcej, a przy tym można modyfikować ich konstrukcję, dodając lub odejmując kolejne elementy.

Odpowiednia technologia wydruku i materiał stosowany do produkcji obiektów przestrzennych, jak i cena oraz konstrukcja drukarki 3D to najważniejsze kwestie przy wyborze takiego urządzenia do domu.