Inwestor zastępczy – kto może nim zostać?

inwestor zastepczy

Inwestor zastępczy to naprawdę spore wsparcie podczas budowy jakiegokolwiek obiektu. Kto jednak może taką funkcję sprawować i czy są wobec tego jakieś obostrzenia prawne?

Formalności, które musi spełniać inwestor zastępczy

Temat budowy domu to bardzo odpowiedzialna kwestia. Podczas takiej inwestycji należy powiem dopilnować naprawdę wielu różnych działań, dzięki którym cały proces będzie w stanie przebiegać możliwie najpłynniej i w zgodzie ze wcześniej ustalonym projektem. Nie każdy jednak może mieć czas oraz doświadczenie wymagane od inwestora, dlatego też w takich przypadkach bardzo dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług takiego specjalisty, jak inwestor zastępczy. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, kto właściwie może taką funkcję pełnić? Mówiąc o kwestiach formalnych – dosłownie każdy, lecz wybór losowej osoby to droga donikąd, która może nam po prostu dodatkowo zaszkodzić. Najczęściej korzysta się z usług firm, która działa między innymi w obszarze obsługi technicznej budynków, choć zdarza się, że wynajmowane w tym celu są osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie działające na własną rękę, a nieraz taką funkcję przejmują na siebie projektanci lub kierownicy budowy – to również jest jak najbardziej możliwe.

Dlaczego wybór odpowiedniego inwestora zastępczego jest tak kluczową kwestią?

Wiemy już, że inwestora zastępczego powinniśmy wybierać z głową, nawet jeżeli w prawie nie jest sprecyzowane, kto może nim być, a kto nie. Dlaczego jednak powinniśmy przykładać sporą wagę do tej kwestii? Odpowiedź jest dość prosta. Nieważne, czy przedmiotem budowy jest adaptacja poddaszy w Wieliczce, tworzenie od podstaw domu jednorodzinnego, czy może budowa większego obiektu usługowego, w każdym z tych przypadków należy dopełnić wiele formalności. Jeżeli zostaną one potraktowane po macoszemu lub ich wykonanie będzie odbiegać od projektu, możemy liczyć się ze sporymi konsekwencjami, odrzuconym odbiorem czy karami finansowymi. Dobry inwestor to więc pewność, że cała budowa przebiegnie szybko i spokojnie.