Jak uprawiać borówkę amerykańską?

borowki amerykanskie

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) jest jednym z najpopularniejszych krzewów owocowych w polskich ogrodach. Nasza strefa klimatyczna idealnie nadaje się do uprawy amatorskiej i przemysłowej. Czarne kuliste owoce są cenione ze względu na doskonały smak i bogactwo witamin – należą do kategorii superfruits. Piszemy o tym, jak przygotować stanowisko i jak pielęgnować borówkę amerykańską.

Co jest najważniejsze dla udanej uprawy borówki amerykańskiej?

Kluczową kwestią jest rodzaj gleby pod uprawę borówki amerykańskiej. O tym, jak przygotować podłoże, mówi ekspert reprezentujący Ogród Śląski, internetowe centrum ogrodnicze: – Krzew dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, bogatych w składniki organiczne. Bezwarunkowo musi to być podłoże kwaśne, czyli odznaczające się pH na poziomie 3,8-4,8. To bardzo ważne, bo przy pH 5-5,5 słabnie owocowanie, a przy pH 6 i więcej zatrzymuje się wzrost roślin. Dlatego przygotowanie gleby pod nasadzenia borówki powinno uwzględniać przekopywanie z kwaśnym torfem lub przekompostowanymi trocinami z drzew iglastych. Bardzo dobre efekty daje też zastosowanie ziemi kompostowej lub obornika na kilka miesięcy przed sadzeniem, np. jesienią w roku poprzedzającym sadzenie. Wokół sadzonki należy usypać kopczyk z przekompostowanych trocin. Aby utrzymać właściwy odczyn gleby w następnych latach, zalecane jest ściółkowanie trocinami, igliwiem lub korą drzew iglastych.

Jak sadzić i pielęgnować borówkę amerykańską?

Każda roślina wymaga nie tylko dostosowania składu, spoistości i pH gleby, lecz także odpowiedniego sadzenia. Specyficzne wymagania ma również borówka amerykańska: sadzonki należy umieścić w dołku o głębokości 40-50 cm i szerokości 60-90 cm. Głębokość sadzenia to standardowo 5 cm niżej niż poziomu ziemi w doniczce. Jeżeli krzewów jest więcej, to najlepiej sadzić je w rzędach, w odległości 1,5-2,5 m.

Choć borówka nie ma wysokich wymagań pokarmowych, to dla zwiększenia plonów można stosować dedykowane nawozy. Natomiast bardzo istotne jest staranne podlewanie: borówka ma płytki system korzeniowy, dlatego jest wrażliwa na przesuszanie gleby.

Krzewy borówki należy obowiązkowo przycinać na wiosnę – to sposób na wzmocnienie przyrostów i zwiększenie liczby pąków kwiatowych. Natomiast ze względu na odporność krzewu na choroby, można zrezygnować ze stosowania chemicznych środków ochrony roślin.