Ciepłe bluzy z własnym nadrukiem to bardzo popularna część garderoby. Taką bluzę ma każdy – zarówno młodsze, jak i starsze osoby. Jednak, czy zastanawiałeś się kiedyś, co ma wpływ na trwałość nadruku na bluzie? Dlaczego niektóre nadruki na bluzach schodzą już po pierwszym praniu, a inne są niezniszczalne i cały czas wyglądają jak nowe? Podpowiadamy, od czego zależy ich wytrzymałość!
Technika druku użyta do wykonania nadruku na bluzie
Technika druku ma bardzo duży wpływ na wytrzymałość nadruku. Są techniki gorsze, lepsze, tańsze i droższe. Najpopularniejszą z nich jest sitodruk, który wyróżnia się bardzo wysoką jakością wykonanego nadruku i idealnym oraz żywym odwzorowaniem kolorów.
Jak zauważa pracownik sklepu internetowego NaszeNadruki.pl: Własny nadruk na bluzie wykonany metodą sitodruku jest trwały, wytrzymały i odporny na wielokrotne pranie czy warunki atmosferyczne, np. słońce i deszcz.
Technika druku cyfrowego DTG również jest często wybierana, gdyż cechuje się wysoką jakością nadruku i opłacalna jest już przy niewielkich nakładach. Jednak trwałość nadruku jest nieco gorsza niż nadruk wykonany za pomocą sitodruku czy termotransferu.
Nieprawidłowa pielęgnacja bluz z nadrukiem
Dostałeś w prezencie lub kupiłeś sobie bluzę z własnym nadrukiem, jednak zauważyłeś, że nadruk po krótkim czasie nie wygląda, jak na początku? Przyczyną może być nie tylko słaba jakość bluzy i gorsza technika druku, ale również niewłaściwa pielęgnacja. Na metce każdej bluzy znaleźć można podstawowe informacje odnośnie prania, prasowania i ogólnego dbania o produkt.
Bawełniane bluzy z nadrukiem powinny być prane w 30 – 40°C. Wyższa temperatura może uszkodzić zadrukowaną grafikę. Do prania trzeba używać odpowiednich detergentów. Zbyt silny płyn lub proszek do prania ma duży wpływ na wytrzymałość kolorowego nadruku. Co więcej, może powodować alergię u właściciela takiej bluzy. Suszenie bluzy z własnym nadrukiem na słońcu to gwarancja utraty kolorów i wypłowienia grafiki. Prasowanie bezpośrednio po nadruku nie jest zalecane, jednak jeśli już się na nie zdecydujemy, musimy pamiętać, aby temperatura prasowania nie była zbyt wysoka, ponieważ może naruszyć strukturę nadruku. Maksymalna temperatura powinna wynosić 180°C. Unikając powyższych błędów i zwracając uwagę na zalecenia zamieszczone na metce, możesz mieć pewność dłuższej trwałości nadruku.