Czym się kierować przy wyborze dietetyka?

wybor dietetyka

Odpowiednia  dieta jest kluczem do zdrowia i zachowania dobrego samopoczucia. Zasada ta działa w dwie strony, gdyż pośpiech, stres i niezdrowa dieta prowadzą do wielu chorób cywilizacyjnych.  Gdy chcemy być zdrowi, lecz nie wiemy, jaką dietę powinniśmy stosować, warto poradzić się dietetyka. Jak jednak znaleźć dobrego specjalistę od spraw odżywiania? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy media społecznościowe to dobre źródło informacji o odżywianiu?

Dietetyka staje się coraz bardziej modnym kierunkiem studiów, a jest tak, ponieważ nasze zachodnie społeczeństwo coraz częściej zapada na choroby dietozależne, takie jak otyłość, cukrzyca czy choroby krążenia. Na fali tej popularności, w mediach społecznościowych od jakiegoś czasu często pojawiają się wpisy czy filmy na temat odżywiania. Na Facebooku i Instagramie jest wiele osób, które kreują się na specjalistów od porad dietetycznych, należy jednak być ostrożnym przed podążaniem za ich poradami, gdyż osoby takie często nie mają żadnego wykształcenia w tej dziedzinie. Jeżeli więc chcemy uzyskać rzetelne informacje na temat odżywiania i dobrać odpowiednią dla siebie dietę, powinniśmy poszukać wykwalifikowanego dietetyka lub dietetyczki, do których będziemy mogli zapisać się na konsultacje online lub w gabinecie.

Jak rozpoznać dobrego dietetyka?

Dobry dietetyk podczas konsultacji przeprowadzi z nami dokładny wywiad na temat naszych preferencji smakowych, stylu życia, aktualnych chorób i umiejętności kulinarnych. W niektórych wypadkach możemy zostać poproszeni o przedstawienie aktualnych wyników badań lub zleci nam się ich wykonanie. W przypadku wizyty w gabinecie pacjent zostanie też zmierzony i zważony lub – w ramach wizyty online – poproszony o przesłanie takich pomiarów. Pomiary te następnie posłużą do oceny wskaźnika BMI jak też zawartości wody i tłuszczu w organizmie. Dopiero na bazie wszystkich tych informacji dietetyk przystąpi do ułożenia dla nas spersonalizowanej i odpowiednio zbilansowanej  diety.

U dobrego dietetyka oprócz zaleceń, co jeść, a czego unikać, często otrzymamy także propozycje gotowych jadłospisów an poszczególne dni tygodnia. Tego rodzaju wsparcie znajdziemy na przykład w poradni dietetycznej przy klinice Dr Chlebus w Warszawie. Co więcej, często otrzymamy także listę zamienników konkretnych składników, tak abyśmy mogli samodzielnie modyfikować swoją dietę. Gotowe zestawy posiłków na każdy dzień są bardzo ważną pomocą w uzyskaniu wymarzonej wagi czy poprawie kondycji zdrowotnej naszego organizmu.