Dozownik oleju pełni bardzo ważną funkcję w obrębie centralnego układu smarowania. Jest odpowiedzialny za regularne podawanie optymalnej ilości czynnika smarnego, aby w określonych interwałach odpowiednia jego objętość trafiła do właściwej części maszyny. Co ważne, wszystkie elementy muszą być ze sobą precyzyjnie zintegrowane. Jak dobrze dobrać dozownik oleju?
Smarowanie i układ centralnego smarowania
Regularne dostarczanie smaru jest możliwe dzięki zastosowaniu układu centralnego smarowania, czyli prostego urządzenia stosowanego do podawania olejów i smaru nieustannie lub okresowo. Zasila się je z użyciem pompy ręcznej, elektrycznej, pneumatycznej bądź wieloprzewodowej.
Do podstawowych rodzajów układów centralnego smarowania zalicza się:
- smarowanie mgłą olejową,
- MQL,
- smarowanie dwuliniowe,
- system 26.
Układy centralnego smarowania wykorzystuje się zwykle do smarowania pojazdów stacjonarnych, jak ciągniki i autobusy oraz roboczych maszyn jezdnych, np. koparek, ładowarek czy maszyn rolniczych. Oprócz tego używa się ich także do nawilżania łańcuchów, urządzeń przemysłu spożywczego, ciężkich pojazdów budowlanych, pojazdów użytkowych, wiatraków i maszyn poligraficznych.
Dozownik oleju do układu smarowania
Wybierając dozownik do oleju smarowania, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jeśli chodzi o typ komponentu, do wyboru jest kilka opcji. Najmniej skomplikowaną z nich są modele jednoliniowe, dostarczające pojedynczy strumień płynu. Bardziej zaawansowane zostają wyposażone w różnego rodzaju rozdzielacze. Istotną rolę ma również specyfika działania. Warianty wolumetryczne wprowadzają ustaloną ilość czynnika w krótkich odstępach, podczas gdy inne modele podają go w sposób ciągły.
Kluczowe kryteria podczas wyboru precyzyjnego dozownika oleju to zakres temperatury i ciśnienia, w obrębie których dany element może bezpiecznie i efektywnie działać. Ważnym aspektem okazuje się także lepkość czynnika smarnego. Jedynie prawidłowo dobrane rozwiązania pozwalają na zagwarantowanie dostarczenia smaru do każdej części urządzenia. To z kolei przekłada się na znacznie mniejszą awaryjność, a w efekcie — niższe koszty eksploatacji i większą efektywność.
W razie problemów z wyborem dozownika do układu centralnego smarowania warto skorzystać z fachowej pomocy. Oferują ją np. pracownicy firmy DropsA, którzy mają wieloletnie doświadczenie w sprzedaży różnego rodzaju produktów z tej branży. Oprócz tego zajmują się też montażem i serwisem układów centralnego smarowania na terenie całej Polski.