Lampy bakteriobójcze szeroko wykorzystywane są w laboratoriach, ale również w innych miejscach, gdzie wymagana jest dokładna dezynfekcja i sterylizacja. Jak sama nazwa wskazuje, służą do usuwania baterii, a także wirusów czy pierwotniaków. Lampy bakteriobójcze stosuje się również do oczyszczania wody. Jak działa takie urządzenie? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.
Budowa lampy bakteriobójczej
Zanim zostaną przybliżone zasady działania lampy bakteriobójczej, warto zapoznać się z ogólną budową urządzenia. Obudowa zazwyczaj wykonana jest ze stali nierdzewnej, która chroni promiennik UV wykonany ze szkła kwarcowego przed uszkodzeniami. Ten element odpowiada m.in. za emisję bakteriobójczego światła, jednak do prawidłowej i efektywnej pracy potrzebuje żarnika. W takich lampach stosuje się żarniki średnio- lub niskociśnieniowe – różnią się głównie poziomem ciśnienia pary wewnątrz.
Lampy bakteriobójcze ze średniociśnieniowym żarnikiem rozgrzewają się wolniej i przyjmuje się, że są mniej skuteczne w zwalczaniu drobnoustrojów niż lampy niskociśnieniowe. Kolejną różnicę stanowi temperatura pracy. W przypadku lamp wysokociśnieniowych wynosi ona około 900°C, a niskociśnieniowych 65°C. Urządzenie zasilane jest prądem elektrycznym.
Jakie są zasady działania lampy bakteriobójczej?
Działanie poszczególnych rodzajów lamp bakteriobójczych jest podobne, ponieważ opiera się na promieniowaniu ultrafioletowym. Urządzenia emitują promieniowanie UV o określonej długości, która jest w stanie wyeliminować drobnoustroje. Zakres bakteriobójczy to taki, który obejmuje zakres długości fali od 240 do 280 nm. Należy wspomnieć, że efektywność promieniowania UV nie jest stała, ponieważ zależy od kilku kwestii: odporności mikroorganizmów oraz dawki promieniowania. W trakcie naświetlania dochodzi do reakcji fotochemicznej, na skutek której rozpada się kod genetyczny drobnoustrojów.
Lampy bakteriobójcze doskonale sprawdzają się w usuwaniu obiektów badawczych, czyli drobnoustrojów z płytek Petriego i innych szkieł laboratoryjnych dostępnych w ofercie firmy Labo24. Poza tym lampy bakteriobójcze skutecznie przerywają proces namnażania się komórek. Nawet niewielka ilość promieniowania UV może usunąć bakterie i wirusy z danej powierzchni – nieco gorzej radzą sobie z pleśnią i drożdżami. Takie lampy z powodzeniem można wykorzystać do katalizowania ozonu i oczyszczania wody.