Jak należy zachowywać się na pogrzebie?

zachowanie na pogrzebie

Pogrzeb to bardzo ciężka ceremonia dla rodziny i bliskich zmarłego. Dlatego tym bardziej należy pamiętać o odpowiednim zachowaniu. Jest to nie tylko zachowanie kultury osobistej, ale również okazanie szacunku zmarłemu oraz jego rodzinie. O czym należy pamiętać podczas ceremonii i jak zachowywać się na pogrzebie? 

Odpowiedni ubiór 

Ubiór świadczy o nas samych i nie jako służy nam za wizytówkę. Dobranie odpowiedniej garderoby na czas ceremonii pogrzebowej to podstawy element naszej kultury. Aby wyrazić żałobę oraz powagę sytuacji, w której się znaleźliśmy, warto zadbać o czarny, elegancki ubiór. Nie powinniśmy ubierać kolorowych elementów oraz strojów w stylu sportowym czy codziennym. 

Oprawa pogrzebu może się od siebie różnić, dlatego warto wcześniej zapytać o ewentualne indywidualne założenia organizatorów. Wiele domów pogrzebowych staje na wysokości zadania i dostosowuje indywidualne pomysły rodziny i bliskich, do wyglądu i przebiegu ceremonii. Zakład pogrzebowy J.Z Kiełbasa oferuje kompleksowe usługi z zakresu organizacji ceremonii pogrzebowych oraz załatwienia wszelkich formalności związanych z pogrzebem. 

To nie czas na żarty i korzystanie z telefonu 

Pogrzeb to ceremonia o charakterze oficjalnym, w związku z tym wymagana jest pełna powaga. To nie miejsce na żarty, czy śmiech. Powinniśmy więc zachować atmosferę skupienia i refleksji. Spróbujmy powstrzymać się od zbyt głośnych rozmów oraz poruszania tematów nie na miejscu. Pogrzeb to nie jest odpowiednia okoliczność do rozmów na tematy światopoglądowe, czy wyrażanie swoich opinii. Co więcej, niezwykle istotne jest wyciszenie naszego telefony. Korzystanie z niego podczas ceremonii jest brakiem kultury i może zranić uczucia bliskich zmarłej osoby. Wyciszenie, a nawet wyłączenie telefony powinno być priorytetem i nie powinniśmy o tym zapominać. 

Nie spóźniają się i nie zwracaj na siebie niepotrzebnej uwagi

Ceremonia pogrzebowa to ważny moment dla rodziny i bliskich zmarłego. Nie powinniśmy się na nią spóźniać. Jest to oznaka braku szacunku oraz dodatkowo może rozpraszać zgromadzonych na czas żałobników. Pamiętaj, że to nie Ty powinieneś być tego dnia w centrum uwagi. Co więcej, nie zapominaj, że pierwsze ławki przysługują najbliższym zmarłego, więc jeśli nie należysz do tego grona, spróbuj zajmować miejsca w środku lub nawet z tyłu. Zakład pogrzebowy powinien zadbać o odpowiednią oprawę oraz przygotowanie miejsc dla najbliższej rodziny.