Jak przebiega szlifowanie metalu i z jakich narzędzi się korzysta?

szlifowanie metalu

Szlifowanie jest jedną z metod obróbki metali. To jedna z podstawowych czynności w dzisiejszej branży produkcyjnej. Szlifowanie to popularna metoda obróbki metalu, stosowana zarówno w dużych zakładach, jak i przydomowych warsztatach.   Istnieje wiele technik szlifowania, każda zależy głównie od tego, co chcemy osiągnąć. Jak przebiega szlifowanie? Jakie narzędzia są niezbędne do tej czynności?

Szlifowanie – do czego wykorzystać?

Szlifowanie jest procesem, który stosuje się gdy pojawia się konieczność usunięcia naddatku obrabianego materiały. Szlifowanie metalu w Iławie pozwala pozbyć się chropowatej powierzchni. Pozwala także nadać pożądany kształt. Szlifowanie jest procesem, któremu poddawane są różne materiały. Najczęściej jest to metal, ale również i drewno. Przy szlifowaniu metalu, konieczne jest zastosowanie zaawansowanych technik.

Szlifowanie metalu nie zawsze wygląda tak samo. Wiele zależy od efektu, jaki w końcowym rezultacie chcemy uzyskać. Szlifowaniu poddawane są metale powierzchni płaskiej i cylindrycznej. Metoda szlifowania musi być dobrana do obrabianego materiału i dostosowana do powierzchni. 

Narzędzia do szlifowania metali

Produkcja kół zębatych w Iławie wymaga użycia specjalnych narzędzi, które pozwolą odpowiednio obrobić metal. W zależności od metody szlifowania, tak dobierane są narzędzia do szlifierki. Do płaskiej i dużej powierzchni, poleca się wybrać szlifierkę oscylacyjną, mimośrodową lub typu delta.  W warsztacie domowym, warto zainwestować w szlifierki kątowe. Są one mniej precyzyjne, ale do przydomowych prac nadają się idealnie. Są poręczne i pozwalają na szlifowanie, a także na cięcie materiałów. 

Narzędzia dobierane są także w zależności od materiału. Stal nierdzewna, na przykład, wymaga zupełnie innych narzędzi. To materiał, pod obróbki którego powinniśmy być ostrożni. Przed przystąpieniem do szlifowania, warto zaopatrzyć się w akcesoria, przeznaczone do obróbki stali nierdzewnej, które nie zawierają wtrąceń żelaza.