Jaki lekarz może zlecić badania krwi?

badanie krwi

Regularne wykonywanie badań krwi pomoże ocenić stan zdrowia i wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Krew to ważna tkanka łączna w naszym organizmie, która odpowiedzialna jest za wiele zachodzących w nim procesów. Dlatego też z jej pomocą, możemy określić niezbędne dla zdrowia parametry. Badania z krwi można wykonać prywatnie, ale większość z nich może zlecić badania.

Kto może zlecić badania krwi?

Badania z krwi może zlecić każdy lekarz, jeśli zwracamy się do niego z konkretnym problemem. Jednak pierwszym lekarzem, z którym konsultujemy niepokojące objawy jest lekarz POZ. To on może wypisać skierowanie na podstawowe badania z krwi. Lekarz rodzinny może skierować na nieodpłatne badania krwi w Lublinie, które wykonywane są w ramach NFZ.

Lekarz rodzinny decyzję o skierowaniu na badania, podejmuje na podstawie wskazań medycznych. Wskazane badania na skierowaniu są wykonywane w laboratorium albo pracowni, z którymi placówka POZ ma podpisaną umowę. Jeśli problem okaże się poważniejszy i konieczna będzie wizyta u specjalisty, wówczas może on skierować na rozszerzone badania z krwi, które pozwolą na znalezienie źródła problemu.

Na jakie badania może skierować lekarz?

Badania krwi -centrum Hemolab wykonuje zarówno na zlecenie lekarza rodzinnego, jak i specjalisty. Podstawą do wykonania badań jest skierowanie od lekarza lub spis badań, jakie prywatnie chce wykonać pacjent. Oczywiście samo wykonanie badań nie jest profilaktyką, gdyż wyniki powinno się skonsultować z doktorem. Lecząc się u lekarza rodzinnego, otrzymamy skierowanie na badania, na podstawie wskazań medycznych. Lekarz specjalista może zlecać rozszerzone pakiety badań, na potrzeby dalszej diagnostyki.

Badania, na które może skierować lekarz POZ obejmują podstawową diagnostykę. Wśród badań można wyróżnić badania hematologiczne, badania biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi. Oprócz badań z krwi, w laboratoriach można wykonać także badania moczu, kału czy badania układu krzepnięcia czy mikrobiologiczne. Bardziej szczegółowe badania krwi zlecają lekarze specjaliści.