Łuszczyca, a dieta

witaminy

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, której przyczyny występowania nadal nie do końca znane, a co więcej – jest to choroba przewlekła, której nie do końca da się wyleczyć. Osoby chore na łuszczycę cierpią z powodu stanów zapalnych, które objawiają się rogowaceniem skóry, pojawianiem się zmian podobnych do łusek i zaczerwienieniem – objawy mogą być różne, w zależności od rodzaju łuszczycy. Na szczęście można walczyć z tą podstępną chorobą, a lekarze przekonują, że dieta przy łuszczycy ma kluczowe znaczenie i może wydłużyć czas remisji choroby. Pomimo diety jednak, nie należy zapominać o skutecznym leczeniu dermokosmetykami w tym i szamponami na łuszczycę.

Dieta łuszczycowa – na czym polega?

W opracowaniach dotyczących zależności łuszczyca a dieta, możemy znaleźć wiele cennych informacji na temat tego, jakich produktów należy unikać, a które wpłyną zbawiennie na naszą skórę. Nie bez powodu najmniejszy odsetek zachorowań na łuszczycę występuje w Japonii, gdzie spożywa się najwięcej zup, ryb oraz warzyw – gdy pojawia się łuszczyca, dieta pomoże złagodzić jej objawy.

Oto produkty, których eliminację zakłada dieta łuszczycowa:

  • Produkty, których strawienie wymaga wytwarzania przez organizm soli siarkowych, wpływających niekorzystnie na skórę, czyli czerwone mięso oraz podroby, warzywa strączkowe (groch, fasola), ostre przyprawy (także ocet).
  • Produkty, które zawierają dużo kwasów omega-6. Należą do nich między innymi ziarna słonecznika, soja, sezam, kukurydza czy też orzechy włoskie.
  • Cukry proste i rafinowane. Jeżeli pojawia się łuszczyca, dieta wyklucza spożywanie słodyczy, kolorowych napojów i soków owocowych, wszelkich ciast i ciastek.
  • Owoce i warzywa, które powodują produkcję histaminy, m.in. ananasy, jagody, truskawki czy pomidory. Histamina wywołuje swędzenie, które jest niezwykle uciążliwe dla osób z łuszczycą.
  • Produkty wysoko przetworzone oraz dania typu fast food. Obciążają organizm, są ciężkostrawne oraz wpływają na zaostrzenie stanów zapalnych skóry.
  • Alkohol – odwadnia organizm, zwiększa produkcję histaminy oraz stymuluje produkcję substancji prozapalnych. Dodatkowo zwiększa odporność na leczenie łuszczycy.

Łuszczyca – dieta wspomagająca leczenie

Na szczęście dieta łuszczycowa to nie tylko produkty, których należy się wystrzegać. Istnieje szereg składników, których spożywanie łagodzi przebieg choroby, a wręcz wydłuża okres remisji. Osoby zmagające się z łuszczycą, powinny przede wszystkim nawadniać swój organizm, gdyż od stopnia nawodnienia w dużym stopniu zależy kondycja skóry. Ponadto, bardzo pomocne okażą się składniki zawarte w takich produktach jak:

  • Tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, tuńczyk, makrela. Zawierają one dobroczynne kwasy omega-3, które powodują zmniejszenie nasilenia zmian chorobowych.
  • Nasiona dyni, olej lniany, oliwa z oliwek (virgin) – czyli roślinne źródła cennych zawierają kwasów omega-3.
  • Warzywa i owoce bogate w witaminy A, C, E, beta-karoten i flawonoidy, takie jak marchew, brokuły, sałata, seler. Składniki te mają silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwdziałając tym samym powstawaniu wolnych rodników, które wpływają nie tylko na szybsze starzenie się skóry, ale też zaostrzenie stanu zapalnego.
  • Produkty bogate w błonnik, czyli między innymi płatki owsiane, otręby oraz pieczywo pełnoziarniste. Błonnik wpływa korzystnie na procesy trawienne, co z kolei przeciwdziała gromadzeniu się toksyn w jelitach. Ma to ogromny wpływ na kondycję skóry i całego organizmu.

Pokochaj zdrowy tryb życia

Dla osób chorych na łuszczycę, dieta musi stać się nieodłącznym elementem życia. Spożywanie odpowiednich produktów oraz unikanie innych, stanowi nieocenione uzupełnienie leczenia zewnętrznego. Ponieważ łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, występującą często z innymi schorzeniami, jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, to utrzymywanie całego organizmu w dobrej kondycji jest niezwykle ważne. Regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta łuszczycowa pomoże uniknąć powikłań w postaci chorób układu sercowo-naczyniowego. Wydłuży również okres bez nawrotu tej uciążliwej choroby.

Walcz o swoje zdrowie

Wiedząc, jaka dieta na łuszczycę przyczyni się do poprawy komfortu naszego życia, znacznie łatwiej jest patrzeć z nadzieją w przyszłość. Osoby chore na łuszczycę często bowiem zmagają się z depresją, mają poczucie wykluczenia ze społeczności. Warto jednak szukać pomocy oraz robić wszystko, aby jak najbardziej zniwelować objawy łuszczycy. To ciężka choroba, ale da się z nią normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem – nie bójmy się wziąć spraw w swoje ręce.