Świadczenie usług pomocy drogowej w Polsce wymaga dopełnienia szeregu formalności. Po pierwsze, należy uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. W dalszej kolejności trzeba zarejestrować autotransporter, czyli lawetę. Aby tego dokonać, pojazd musi jednak spełniać pewne warunki. W artykule piszemy o niezbędnych wymaganiach dotyczących lawety oraz sposobu jej rejestracji.
Jakie są wymagania dotyczące lawet?
Przed legalnym zgłoszeniem autotransportera jako pojazdu pomocy drogowej, trzeba się upewnić, czy spełnia on stosowne wymagania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami takie pojazdy specjalne muszą być wyposażone w:
- żółty sygnalizator świetlny,
- kabinę dla kierujących w żółtym kolorze,
- hol giętki oraz sztywny,
- dodatkowe akcesoria i urządzenia (podnośniki, skrzynki narzędziowe, wciągarki, pasy czy kompresory).
W lawecie powinny znaleźć się także biało-czerwone oznaczenia stosowane w przypadku, gdy pewne elementy podczas transportu będą wystawały poza obręb pojazdu. Niezbędne jest, aby autotransporter posiadał aktualne badania techniczne. Warto też wiedzieć, że nie każdy pojazd uprawniony do przewożenia innych czterokołowców może być autolawetą pomocy drogowej. Należy pamiętać, że brak spełnienia odpowiednich wymogów grozi uzyskaniem wysokiego mandatu karnego w razie kontroli. Jedną z firm, w której można dokonać zakupu tego typu pojazdów specjalnych jest producent lawet KEGGER.
Jak zarejestrować pojazd pomocy drogowej?
Gdy już wiemy, że autotransporter przeznaczony do wykorzystywania w firmie zajmującej się pomocą drogową spełnia wymagania techniczne, pozostaje już tylko go zarejestrować. Procedura ta przebiega praktycznie tak samo, jak w przypadku innych rodzajów pojazdów. Odpowiednio wypełniony wniosek wraz z potwierdzeniem opłaty za wydanie dokumentu należy przedłożyć w wydziale komunikacji danego urzędu. Może tego dokonać właściciel osobiście lub inna, oddelegowana do tego osoba posiadająca zezwolenie (pełnomocnictwo). Do rejestracji niezbędne jest również okazanie:
- umowy kupna-sprzedaży,
- karty pojazdu,
- dowodu osobistego lub pełnomocnictwa,
- dowodu odprawy celnej przewozowej (jeżeli auto było sprowadzone z kraju poza Unią Europejską).
Poza tym, w przypadku zgłoszenia używanej lawety należy także okazać dowód i tablice rejestracyjne.