Sprawozdania GUS dla firm – kto musi je złożyć?

sprawozdania finansowe

Sprawozdania GUS są obowiązkiem absolutnie każdego przedsiębiorcy. Czy są jednak osoby zwolnione z tej konieczności?

Sprawozdanie GUS dla firm – żadna firma nie ucieknie od tego obowiązku

Jeżeli chodzi o wszelkie dane statystyczne czy działanie dotyczące przedsiębiorstwa, każda osoba posiadająca firmę lub wiedząca, na czym to właściwie polega doskonale wie, że wiąże się to z mnóstwem papierkowej roboty. W tym kontekście trzeba wspomnieć o wielu dokumentach, które po prostu należy składać do konkretnych organizacji i instytucji. Nie można zapomnieć tu o takiej kwestii, jak sprawozdania GUS w Radomiu. Niezależnie od statusu prawnego, na życzenie Głównego Urzędu Statystycznego każda działalność gospodarcza musi je przedstawić – niezależnie od tego, czy chodzi tutaj o osobę prywatną, osobę prawną czy organizację bez osobowości prawnej. Nikt nie jest pod tym kątem wyjęty z takiego obowiązku.

Sprawozdanie GUS dla firm – co stanie się, jeżeli nie złożymy go w terminie?

Wiemy już, że od sprawozdań GUS żadna firma po prostu nie ucieknie. Co jednak, jeżeli na przykład zdarzy nam się zapomnieć o konieczności złożenia tego dokumentu lub na przykład celowo podamy niewłaściwe lub mylne dane? Konsekwencje mogą być naprawdę różne. W tym pierwszym przypadku mogą one zaboleć tylko i wyłącznie finansowo – Główny Urząd Statystyczny mówi bowiem w tym przypadku o karze w granicach od 200 złotych do 5000 złotych. Jeżeli zaś w sprawozdaniu celowo skłamiemy, poza wyższą grzywną możemy zostać również skazani na nawet 2 lata ograniczenia wolności.

Jak szukać wsparcia w przypadku sprawozdań GUS dla firm?

Jeżeli szukasz profesjonalnego wsparcia w przypadku tworzenia i wysyłania sprawozdania GUS, warto jest skorzystać z usług biura rachunkowego bądź księgowego. Z pomocą sieci internetowej w kilka chwil będziesz w stanie namierzyć tego typu organizacje, sprawdzić ich portfolio, zakres usług oraz dane kontaktowe, dzięki czemu pomoc uzyskasz naprawdę szybko.