Na co zwrócić uwagę kupując fotelik dla przedszkolaka?

O ile, nie wszystkie dzieci wozimy do żłobka, o tyle przedszkola są bardziej popularne. Nierzadko dziecko wozimy samochodem i, gdy przygotowujemy się do przewożenia pociechy, zwykle rozważamy kupno nowego fotelika.

Nieprawda? Wozisz w tym samym, który kupiliście, gdy dziecko przestało korzystać z fotelika nosidełka? To błąd! Po pierwsze często wprowadzane są nowe warianty testów fotelików. Po drugie atesty się przeterminują po średnio 2 latach. Po trzecie – fotelik jest po ludzku zużyty. To są aspekty, których nie widać, nie zauważamy. Trzeci przypadek – pasy dorosłego, szczególnie, gdy masz postawne dziecko, mogą nie pasować do Twojego modelu fotelika. Czwarte – zawsze możesz wziąć pod uwagę odsprzedaż używanego fotelika, by uzyskać trochę gotówki na nowy zakup a zatem i lepsze dopasowanie do potrzeb.

Jakie zalety mają foteliki dla przedszkolaków?

Zacznijmy od małego zakresu wagi dziecka. Dzięki temu siedzisko jest lepiej dopasowane, postawa siedząca prawidłowa. Zwróć uwagę na system ISOFIX, zwiększający stabilność fotelika. Coraz więcej rynkowych propozycji posiada też alternatywne zapięcia, wykorzystujące to, czym dysponuje samochód. Budowa przedmiotu jest też bardziej dopasowana do starszaka, np. model Joie Elevate ma uchwyt na kubek, z którego przedszkolak chętnie skorzysta. Alternatywnie bezpiecznie włoży tam kredki podczas długiej podróży, albo przekąski. Skoro jesteśmy przy Joie, to projektant przewidział też malutki schowek, gdzie dziecko schowa swoja ulubioną zabaweczkę z Kinder Jajka, albo gumę rozpuszczalną, czy inny drobiazg.

Wspomniane nowe testy bezpieczeństwa, są przyczynkiem seryjnej produkcji coraz to bardziej wszechstronnie zabezpieczonych fotelików. Coraz większa uwagę przywiązuje się do badań i testów zderzeń bocznych. Foteliki posiadają wzmocnienia amortyzujące uderzenie. Nie bez znaczenia są prowadnice pasów samochodowych, przytrzymujące pas w prawidłowej, dopasowanej do mniejszego ciała, pozycji.

Starszak rośnie. Fotelik razem z nim. Najczęściej spotykaną regulacją jest możliwość podnoszenia i obniżania zagłówka. Pozwala to bezpiecznie, ale i komfortowo spędzać czas w aucie. Skoro o wygodzie, to warto nadmienić, że takie doroślejsze foteliki mają odpinane oparcia, dzięki czemu zamieniają się w boostery. Są to siedziska tzw. podkładki, czy podstawki, kładzione na kanapie, będące podwyższeniem dla dziecka, by lepiej można było je zapiąć pasami samochodowymi.

Technologia w produkcji fotelików idzie do przodu z roku na rok. Dla bezpieczeństwa naszych potomków, warto mieć to na uwadze i nie zaniedbywać tego aspektu, szczególnie, gdy część dnia spędza się w aucie lub korzysta z niego regularnie.