Na co zwrócić uwagę kupując wykładziny biurowe?

Wykładziny biurowe są najczęściej stosowanym rodzajem podłoża w pomieszczeniach nowoczesnych firm. Są łatwe w utrzymaniu czystości, prezentują się estetycznie i niebanalnie w zestawieniu z praktycznie każdym rodzajem mebli oraz są niezwykle odporne na uszkodzenia, więc mogą zachować swój pierwotny wygląd przez długie lata. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.

Wygląd wykładziny biurowej

Jednym z najważniejszych czynników determinujących wybór jest wygląd. Wykładziny biurowe różnią się między sobą fasonami kolorystycznymi oraz zastosowanymi wzorami. Modne są zwłaszcza elementy geometryczne, które świetnie wpasowują się w wystrój nowoczesnego wnętrza. Warto także zwrócić uwagę na coraz popularniejsze wykładziny sprzedawane w płytkach. Układa się je na podłodze w formie szachownicy tworząc wyjątkowy wzór.

W kwestii barw, niezmiennie od wielu lat królują odcienie szarości. Jest to bardzo dobry wybór zwłaszcza do miejsc gdzie trudno zachować czystość. Jeśli jednak zależy nam na stworzeniu niesztampowego wyglądu biura to warto zdecydować się na wykładzinę w kontrastowych kolorach. Taki wybór może nieco ożywić przestrzeń. Przyda się to zwłaszcza w biurach w których często gości klient lub kontrahent.

Izolacja akustyczna wykładziny biurowej

Biuro powinno stanowić przestrzeń w której pracownicy są w pełni skupieni i skoncentrowani na wykonywaniu przydzielonych im zadań. Wszelki hałas jest więc tam niepożądany i należy zadbać o to, aby go w maksymalnym stopniu ograniczyć. Można do tego celu użyć specjalnych, wyciszających ścianek działowych, ale nie można zapominać o tym, że istotną rolę odgrywa także rodzaj i jakość zastosowanego podłoża.

Przy zakupie dobrej wykładziny do biura należy zwrócić uwagę na jej parametry związane z izolacją akustyczną. Najlepsze modele pochłaniają nawet 50 proc. więcej dźwięków niż jakiekolwiek tradycyjne podłoże twarde. Wyjątkowość takich wykładzin polega na tym, że swoją strukturą przypominają wysokiej jakości panele akustyczne. Spacer po takiej podłodze nie generuje niepotrzebnego hałasu, a krocząc nawet w dużych i ciężkich butach możemy to robić praktycznie bezszelestnie.

Rodzaj materiału

Zanim zdecydujemy się na zakup warto zwrócić uwagę na materiał z którego wykonana jest wykładzina. Najtańszym rodzajem jest polipropylen. Jest on mniej odporny na tarcie i łatwiej palny w porównaniu do wysokiej jakości poliamidu. Niezależnie jednak od wyboru należy zwrócić uwagę na to czy dany produkt posiada Certyfikat Europejski CE. Jest on gwarancją tego, że wybrana przez nas wykładzina spełnia niezbędne wymogi bezpieczeństwa.