Nadmierna potliwość stóp. Jak sobie z nią radzić?

Nadmierna potliwość stóp przydarza się wielu osobom. To uciążliwy, dość krępujący problem. Przyczyn może być wiele – często potliwość jest wynikiem różnych schorzeń, np. cukrzycy lub nadczynności tarczycy. Choć podolog powinien być pierwszym kontaktem w sprawie tego problemu, warto udać się do innych specjalistów, aby wykluczyć lub potwierdzić przyczyny zdrowotne. Jak skutecznie poradzić sobie z nadmierną potliwością stóp?

Przyczyny nadmiernej potliwości stóp

Nadmierna potliwość stóp może być wynikiem czynników chorobotwórczych (współistniejących chorób lub poważnych zaburzeń hormonalnych). Przyczyny mogą być prozaiczne (wtedy łatwiej wyleczyć problem) – źle dobrane obuwie (wykonane z tworzyw sztucznych i nieprzepuszczające powietrza), nieprawidłowa higiena stóp lub nieodpowiednia dieta (np. spożywanie dużych ilości pikantnych pokarmów).

Na nadpotliwość stóp są szczególnie narażone osoby chorujące na nadczynność tarczycy, cukrzycę, otyłość, gruźlicę, niedoczynność przysadki mózgowej, a także różne choroby układu immunologicznego i ośrodkowego układu nerwowego. Nadmierna potliwość stóp jest problemem, którego nie wolno bagatelizować. Nieleczona może prowadzić do rozwoju chorób infekcji skóry i otarć.

Jak leczyć nadpotliwość stóp?

Jeżeli osoby, które cierpią na nadpotliwość stóp, wykluczą lub naprawią wszystkie możliwe przyczyny tego problemu (przejdą na prawidłową dietę, zmienią obuwie, zadbają o prawidłową higienę stóp, zaczną leczyć powiązane choroby), konieczny będzie kontakt z podologiem oraz przeprowadzenie regularnych zabiegów na stopy. Specjalistyczne leczenie nadpotliwości stóp i dłoni wiąże się z jonoforezą (poddawanie skóry stóp działaniu prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu) oraz sympatektomią (zabieg chirurgiczny, polegający na wybiórczym przecięciu tych nerwów, które odpowiadają za stymulację gruczołów potowych na stopach). To bezpieczne zabiegi.

Podolog Tatiana Waluk z Gorzowa Wielkopolskiego zajmuje się profesjonalnym leczeniem nadpotliwości stóp i dłoni. Jej usługi obejmują, wspomnianą wcześniej, jonoforezę.

Przydatne może okazać się także nałożenie na stopy preparatów zawierających chlorowodorek lub siarczan gliny, toksyny botulinowej (słynnego botoksu). Jeśli mamy do czynienia z pacjentami opornymi na leczenie, specjaliści medycyny polecają stosowanie leków antycholinergicznych, uspokajających, z grupy beta-blokerów. Na początku leczenia nadmiernej potliwości stóp warto skorzystać z domowych, nieinwazyjnych sposobów, np. kąpieli w roztworach z dodatkiem wyciągów z kory dębu, szałwii, rozmarynu.