Najczęstsze przyczyny zapchania pompy przepompowni ścieków

przepompowywanie pompy sciekowej

Przepompownie ścieków pozwalają na przesył nieczystości w systemach kanalizacji ciśnieniowej oraz hybrydowej – grawitacyjno-ciśnieniowej. Jednym z poważniejszych problemów wyłączających urządzenia z eksploatacji są przedmioty, które wrzucane do ścieków są w stanie zablokować pracę pompy. Wiele usterek tego typu jest powodowanych niefrasobliwością użytkowników, którzy nie przestrzegają wydawanych w tej sprawie zaleceń.

Składniki ścieków, a praca przepompowni

Nieczystości płynne tworzą zawiesinę, która składa się z wszystkich substancji, które trafiają do kanalizacji. Będzie to więc zawartość spłukiwana w toaletach, a także resztki pokarmów trafiające do odpływów zlewozmywaków podczas zmywania, jak również woda wraz z zabrudzeniami i resztkami detergentów oraz środków czystości pochodząca z wanien, pryszniców, pralek lub zmywarek. Część substancji znajdujących się w ściekach jest niebezpieczna dla używanych rurociągów, ponieważ ma tendencję do osadzania się na ich ściankach, a z czasem tworzenia osadów ograniczających przepływ, które mogą całkowicie zablokować światło rur. Wśród nich dużym zagrożeniem są wszelkiego rodzaju tłuszcze. Jeżeli chodzi o instalacje znajdujące się w przepompowniach ścieków, to są one konstruowane tak, by radzić sobie ze wszelkimi ciałami stałymi mogącymi trafiać do kanalizacji. Najważniejszym elementem, który to umożliwia, są pompy z rozdrabniaczami, które w większości przypadków radzą sobie z zawartością ścieków bez większych problemów, co zawdzięczają swej konstrukcji, a więc systemowi specjalnych młotków lub noży, które obracając się ze znaczną prędkością, rozcinają i rozrywają wszystkie fragmenty o większych rozmiarach.

Kiedy rozdrabniacze mogą nie poradzić sobie z zanieczyszczeniami?

Problemy z pracą przepompowni pojawiają się wówczas, gdy do kanalizacji są wrzucane przedmioty, które nie powinny się w niej znaleźć. Jednym z największych problemów są wszelkiego rodzaju tekstylia np. fragmenty ścierek, chusteczek lub odzieży m.in. gumek albo opasek do włosów, które nie mogą zostać mechanicznie pocięte lub rozerwane, a na domiar złego szybko okręcają się wokół elementów ruchomych, zwłaszcza wirnika pompy. Podobne problemy mogą wywołać kawałki sznurków i materiałowych pasków, tworzywa sztuczne – torebki foliowe i fragmenty opakowań, jak również środki higieniczne np. podpaski, patyczki do uszu lub większe waciki. Kłopoty sprawiają prezerwatywy, taśmy, sznurki i druciki.

Dostawcą przydomowych i sieciowych przepompowni ścieków jest firma INWAP, która oferuje także wysokiej jakości elementy niezbędnej do nich infrastruktury m.in. pomp wirowo-odrzutowych Wir oraz wirowo-wyporowych Orka wyposażonych w rozdrabniacze.