Elektronikę powinniśmy regularnie czyścić, jednakże część z nas robiąc to popełnia kilka powtarzalnych błędów. Należy ich bezwzględnie unikać, gdyż mogą one prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń sprzętu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie błędy popełniamy najczęściej, a także zyskasz kilka wskazówek odnośnie prawidłowego czyszczenia urządzeń elektronicznych.
Czyszczenie ekranów
Wszelkiego rodzaju monitory i wyświetlacze to powierzchnie, na których brud jest wyjątkowo uciążliwy. Jest tak dlatego, że bardzo często patrzymy na nie bezpośrednio, toteż wszelkie zabrudzenia od razu rzucają nam się w oczy. Większość z nas czyści więc ekrany dość często, jednakże nie wszyscy wykonujemy tę czynność w prawidłowy sposób. Częstym błędem jest rozpylanie środka czyszczącego bezpośrednio na monitor, zwłaszcza w czasie wyświetlania obrazu. Nie róbmy tego, gdyż takie działanie może doprowadzić do problemów z poprawnym funkcjonowaniem urządzenia, a ostatecznie możemy je nieodwracalnie zniszczyć. By wyczyścić jakikolwiek ekran, powinien on być wyłączony. Środek czyszczący natomiast nanośmy na delikatną ścierkę, której użyjemy do jego przecierania. Istotne jest również, z jakiego preparatu korzystamy, bowiem wyświetlacze źle znoszą chociażby płyny z wysoką zawartością alkoholu. Warto skorzystać z usług sklepów oferujących preparaty czyszczące, na przykład Petrus Serwis, gdzie z pewnością znajdziemy produkt przeznaczony do usuwania zanieczyszczeń z nietypowych powierzchni.
Regularna pielęgnacja małych urządzeń elektronicznych
Codziennie dotykamy mnóstwa niewielkich urządzeń, przez co gromadzą się na nich ogromne ilości bakterii. Największym błędem w czyszczeniu tego rodzaju urządzeń jest to, że robimy to zbyt rzadko. Na szczególną uwagę zasługują tu smartfony, gdyż korzystamy z nich przez cały dzień, w różnych miejscach i sytuacjach. Bez trudu więc mogą przedostawać się na nie bakterie, dlatego powinniśmy czyścić je wyjątkowo regularnie, najlepiej używając chemii profesjonalnej przeznaczonej do tego celu. Warto zauważyć, że podczas rozmowy przykładamy smartfon do twarzy, więc przebywanie na nim niepożądanych drobnoustrojów staje się wyjątkowo niebezpieczne. Nie inaczej jest w przypadku dousznych słuchawek, które poprzez bezpośredni kontakt z naszym ciałem przyjmują chociażby wydzielany pot oraz woskowinę uszną. Używając ich, nie tylko możemy uszkodzić same słuchawki, ale przede wszystkim narażamy uszy na kontakt z zabrudzeniami. Tym sposobem zanieczyszczamy własne uszy, co może doprowadzić nawet do infekcji, która będzie wymagała konsultacji lekarskiej.