Półstałe urządzenia gaśnicze, znane także pod skrótem PUG, to grupa obejmująca te urządzenia, które trwale związane są z zabezpieczanym obiektem. Ich skuteczne działanie wymaga jednak obsługi przez wykwalifikowany i przeszkolony personel. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.
Półstałe urządzenia gaśnicze – co warto o nich wiedzieć?
Półstałe urządzenia gaśnicze różnią się od stałych urządzeń tego typu tym, że nie są one na stałe podłączone do źródła środka gaśniczego. Oznacza to, że działanie PUG nie może odbywać się w pełni automatycznie, a zatem bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Ich użytkowanie wymaga podłączenia urządzenia do źródła zasilana środkiem gaśniczym.
Półstałe urządzenia umożliwiają gaszenie pożarów za pomocą wody, piany gaśniczej, gazu lub proszku gaśniczego. Stosowanie poszczególnych środków gaśniczych uzależnione jest bowiem od rodzaju i charakteru obiektu, który podlega takim zabezpieczeniom. Nie bez znaczenia pozostaje typ zagrożenia pożarowego, jaki występuje na jego terenie. Warunki te wpływają również na ostateczną budowę samej instalacji.
W jakich miejscach powinno się montować półstałe urządzenia gaśnicze?
Zabezpieczenia przeciwpożarowe w postaci półstałych urządzeń gaśniczych powinno się dostosowywać do rodzaju wnętrz. Wśród ich rodzajów można wymienić między innymi magazyny oleju opałowego przy kotłowniach, zbiorniki naziemne do magazynowania ropy naftowej i produktów takiego pochodzenia czy kanały z trasami kablowymi w mostach o długości przekraczającej 100 metrów.
Tego typu urządzenia zapewniają zdecydowanie skuteczniejszą ochronę niż podręczny sprzęt gaśniczy. Gwarantują ponadto bezpieczną odległość od pożaru wszystkim uczestnikom akcji gaśniczej. Sprawdzą się jako zabezpieczenie przeciwpożarowe obiektów, które mają zapewniony stały nadzór przeszkolonego personelu oraz krótki czas dojazdu najbliższej jednostki akcji gaśniczej. Czas od momentu wykrycia ognia do rozpoczęcia akcji ma bowiem kluczowe znaczenie dla skuteczności gaszenia i zminimalizowania szkód.