Profile polecane do suchej zabudowy 

sucha zabudowa

Sucha zabudowa jest często wykorzystywana do wykańczania wnętrz. W tej technologii niewymagającej użycia wody zarobowej można zbudować ścianki działowe, podwieszane sufity, zabudowę poddasza czy obudowę pionów instalacyjnych. Poza płytami gipsowo-kartonowymi niezbędne do ich stworzenia są odpowiednie profile, dostępne w kilku rodzajach. Czym się od siebie różnią i jakie mają przeznaczenie? Co jeszcze będzie niezbędne przy konstrukcjach suchej zabudowy? Sprawdzamy.

Rodzaje profili do suchej zabudowy 

Profile do suchej zabudowy stanowią swoisty szkielet konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych. W zależności od miejsca, do którego są przeznaczone, można je podzielić na:

  • profile ścienne, czyli profile CW i UW. Profile CW to metalowe słupki ustawiane prostopadle do podłogi, często wyposażone w otwory na instalację elektryczną, natomiast profile UW umieszcza się równolegle do podłogi i sufitu, zapewniając ścianie stabilność. Połączone profile CW i UW tworzą ramę dla ścianki działowej;
  • profile przyścienne UA – wykonane z grubej blachy, służą do usztywniania ościeżnic drzwiowych. Muszą cechować się dużą wytrzymałością na obciążenia;
  • profile sufitowe UD i CD. Służą do montażu sufitów podwieszanych, również na poddaszach. Obwodowe profile UD wyznaczają przebieg zabudowy, a kształtowniki CD wsuwa się w nie lub na nich opiera, tworząc szkielet konstrukcji sufitu.

Poza wymienionymi prostymi profilami do suchej zabudowy, odlewanymi najczęściej ze stali lub aluminium, trzeba wspomnieć również o profilach giętych. Używa się ich najczęściej do wykonywania podwieszonych sufitów w zaokrąglonym kształcie (łuki i krzywizny).
Profile dzielą się także na te z blachy gładkiej i ryflowanej. Gładka blacha powinna mieć grubość około 0,5 milimetra i być ocynkowana, co zapewnia jej wytrzymałość, odporność na odkształcenia i antykorozyjność. Blacha ryflowana wyróżnia się większą sztywnością dzięki użebrowanej strukturze.

Inne przydatne akcesoria 

Do budowy ścianki lub sufitu w suchej zabudowie nie wystarczą same płyty i profile – trzeba zaopatrzyć się także w inne niezbędne akcesoria takie jak pręty wieszakowe (do sufitów podwieszanych), łączniki do profili i płyt g-k, uchwyty do profili czy wieszaki grzybkowe umożliwiające zamocowanie profili do krokwi – wylicza nasz rozmówca z hurtowni budowlanej Remont w Ostrowie Wielkopolskim.

Połączenie wytrzymałych, stabilnych profili do suchej zabudowy z wysokiej jakości akcesoriami pozwala na stworzenie trwałej konstrukcji z płyt g-k, która spełni zarówno wymogi techniczne, jak i estetyczne. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na ich parametry przed zakupem.