Proteza stopy – jak wybrać najlepszą?

protezy

Strata kończyny jest czymś niewyobrażalnym. Raczej trudno jest to wyobrazić sobie osobie w pełni zdrowej. Jednak osoby zmagające się z tym problemem, muszą sobie jakoś poradzić. Marzą jedynie o powrocie do pełnej sprawności. Dla nich taką szansę gwarantuje proteza stopy. Jak wybrać taką, która będzie najlepsza?

Która proteza stopy będzie rzeczywiście najlepsza?

Od razu należy zaznaczyć, że proteza stopy protezie nie jest równa. Co jak co, ale różnią się one znacząco jakością, a co za tym idzie także ceną. Jak to wygląda w praktyce? Pierwsza proteza to proteza stopy kosmetyczna. Jest to bardzo lekka proteza oraz tania. Jednocześnie się wyróżnia ograniczoną ruchliwością samej konstrukcji. Raczej jest uzupełnieniem stopy.

Drugi rodzaj protezy to proteza mechaniczna. Połączona jest ona z mięśniami zdrowymi danej osoby. Użytkownik w takiej protezie może samodzielnie realizować funkcje utracone stopu. Za najlepsze uchodzą protezy mioelektryczne. Są one zasilane w sposób mechaniczny, czy też zewnętrzny.

Jaka proteza stopy jest potrzebna?

Główny podział protez stóp, czy też innych kończyn, to podział na protezy tymczasowe oraz stałe. Jest to już zależne od indywidualnej sytuacji. Czasami dany lekarz powie, że można pójść o krok dalej i postarać się o protezę stałą. Niekiedy jednak zalecana jest w dalszej kolejności tymczasowa proteza kończyny dolnej.

Należy pamiętać, że o tym decyduje zawsze lekarz prowadzący. Żadnej tak znaczącej decyzji nie można podejmować samodzielnie. Jest to absolutnie niedopuszczalne. Lekarz ocenia konkretny przypadek. Zaufanie do swojego lekarza w tak ważnej sytuacji jest niezmiernie ważne.

Gdy do danego lekarza przejawia się nieufność oraz ma się rzeczywiście pewne wątpliwości, to najlepszym sposobem będzie konsultacja z innym fachowcem. Dobrze jest się przekonać, czy dany lekarz rzeczywiście ma rację. Lekarz także pomoże w wyborze protezy stopy. Musi być maksymalnie komfortowa i genialnie spełniać swoją funkcję.