Protezy zębowe – na jakie rozwiązania warto postawić?

sztuczna szczeka

Protezy zębowe są jednym z najważniejszych wyrobów stomatologicznych. Oto rzeczy, które zdecydowanie powinieneś o nich wiedzieć.

Jakie zadania pełnią protezy zębowe?

Stomatologia jest bardzo szeroką nauką, która opiera się na naprawdę wielu różnych kwestiach. Jedną z najważniejszych dziedzin stomatologii bez cienia wątpliwości jest protetyka, a najważniejszym produktem, wokół którego obraca się tak naprawdę cały ten dział, są oczywiście protezy zębowe w Gnieźnie. Są to specjalne wyroby sztuczne, które mają za zadanie imitować prawdziwe zęby, a co za tym idzie pomagać w normalnym funkcjonowaniu pacjenta w życiu codziennym. Protezy zębowe pełnią kilka bardzo ważnych zadań – między innymi przywrócenie normalnego żucia pokarmu, ułatwienie poprawnej artykulacji, do której posiadanie zębów jest absolutnie konieczne, a także po prostu ładny wygląd uzębienia. Brak zębów wpływa również mocno na układ szczęki i warg, co również jest niezwykle istotną kwestią w przypadku montażu protez zębowych.

Dwa najważniejsze rodzaje protez zębowych

W porównaniu do takich produktów, jak implanty zębowe w Środzie Wielkopolskiej, protezy zębowe mogą być uważane za wyroby o trochę mniejszym poziomie skomplikowania, choć oczywiście muszą być one dobrane w taki sposób, by nie sprawiały dyskomfortu pacjentowi – muszą być więc wykonane z niebywałą dokładnością przez odpowiedniego technika protetyki. Jeżeli zaś chodzi o rodzaje protez zębowych, jesteśmy w stanie wyróżnić dwie główne grupy. Pierwszą z nich są protezy zębowe stałe, które nakładane są bezpośrednio na zęby bądź implanty z pomocą cementu. Są one na stałe osadzone w jamie ustnej i jeżeli nie zachodzi taka potrzeba, nie są demontowane. Protezy zębowe ruchome zaś można bez problemu wyjąć z ust, by na przykład je wyczyścić. Najczęściej takie protezy są tańsze i stosuje się je, gdy protezą objęte jest tylko parę zębów w swojej najbliższej okolicy. Dzięki temu nie ma w tym przypadku konieczności stosowania skomplikowanych tworów i stałych protez.