Rozmowa kwalifikacyjna online – jak się do niej przygotować?

praca

Rozmowy kwalifikacyjne online stają się coraz powszechniejsze. Nie dziwi fakt, że w czasach pandemii zwiększyła się liczba pracodawców, którzy chętnie korzystają z takiej formy wstępnej rekrutacji. W jaki sposób poprawnie przygotować się do rozmowy o pracę za pośrednictwem mikrofonu i kamerki? Podpowiadamy.

Wymagania pracodawcy

Na początek warto dokładnie ustalić jakie wymagania ma pracodawca lub rekruter, który planuje przeprowadzić rozmowę internetową. Przeglądając oferty pracy w Poznaniu lub w innym mieście, być może uda nam się znaleźć szczegółowe informacje już w treści danego ogłoszenia. Niekiedy jednak przyjdzie nam po prostu zadzwonić i zapytać o wymagania dotyczące aplikacji za pośrednictwem której dojdzie do spotkania online oraz podstawowych wymagań odnośnie na przykład obecności kamerki. Warto poświęcić nieco czasu przed samym spotkaniem online na przetestowanie połączenia oraz aplikacji łącząc się ze znajomym.

Wygodny i stylowy ubiór

Przygotowując się na każdy typ rozmowy o pracę należy zadbać o własny wygląd. Warto postawić na schludny i elegancki strój w którym nie będziemy czuć się skrępowani. Ważne jest przede wszystkim to, aby w konkretnym ubiorze czuć się pewnie. W trakcie połączenia internetowego z użyciem kamerki rozmówca z pewnością zwróci uwagę na nasz wygląd, więc nie warto sięgać po strój w jakim paradujemy na co dzień w domu.

Tło i otoczenie

Kamerkę internetową warto ustawić w taki sposób, aby za naszymi plecami rozciągało się w jak największym stopniu neutralne tło. Może to być po prostu pusta ściana lub biblioteczka z książkami. Nie powinno się tam znaleźć nic co mogłoby w nieprzemyślany sposób zwrócić uwagę naszego rozmówcy. Rozmowa kwalifikacyjna dotyczy nas i naszych umiejętności, więc wszystko inne będzie tylko zbędnym rozpraszaczem uwagi. To samo dotyczy niepożądanych dźwięków, które mogą w istotny sposób zakłócać rozmowę. Należy więc zwrócić szczególnie uwagę co zrobić, aby zminimalizować wpływ hałasu.

Kluczową kwestią jest dobre oświetlenie. Rozmowa o pracę może najczęściej przebiegać w godzinach wieczornych, gdzie trudno o naturalne oświetlenie. W takim przypadku sięgamy po klasyczne lampy, które ustawione w niewłaściwy sposób rozświetlają tło, zamiast nas samych. Jeszcze gorsza sytuacja występuje, gdy rekruter otrzymuje oślepiającą plamę światła, ponieważ ustawiliśmy obiektyw w niewłaściwym kierunku. Dobrą praktyką jest po prostu przetestowanie różnych ustawień i znalezienie najbardziej optymalnego oświetlenia w zależności od pory dnia.