Inwestowanie w nieruchomości – sprawdzone sposoby

Inwestowanie w nieruchomości

Branża budowlana przeżywa kolejny ‘boom’. Popyt na mieszkania oraz domy jest ogromny i dotyczy to zarówno wynajmu, jak i kupna własnych czterech kątów. Nie pozostaje to bez uwagi inwestorów, dla których rynek nieruchomości cały czas są doskonałym miejsce do pomnażania swojego kapitału. W tym artykule poznasz sprawdzone sposoby, jak robić to skutecznie.

Inwestowanie w nieruchomość na wynajem

Mieszkania na wynajem to segment rynku nieruchomości, który od dawna cieszy się ogromną popularności. W większych miejscowościach i dużych miastach ciągle obserwowany jest ogromny popyt na mieszkania na wynajem – napędzają go przede wszystkim studenci oraz osoby przyjeżdżające w celach zarobkowych. Pozwala to osiągać stopę zwrotu na zadowalającym poziomie.

Możliwości zarobku dostrzegają również inni, dlatego rośnie nie tylko popyt, ale również podaż. Nie wystarczy już jedynie nabyć nieruchomość w większym mieście, a następnie umieścić ogłoszenie na portach dla poszukujących mieszkań. Nieruchomość musi być odpowiednio przygotowana, atrakcyjnie zaaranżowana, a przede wszystkim znajdować się w odpowiedniej części miasta – blisko uczelni lub centrum miasta.

Wynajem krótkoterminowy

Jeszcze wyższy zysk z wynajmu mieszkania, czy też domu można osiągnąć decydując się na krótkoterminowe podnajmowanie nieruchomości. Rozwiązanie to zdobywa coraz większe uznanie wśród inwestorów, ponieważ pozwala uzyskiwać wyższą stopę zwrotu z inwestycji, niż klasyczny wynajem długoterminowy.

Korzyści z wynajmowania mieszkań czy też apartamentów dostrzegają również sami klienci, którzy coraz chętniej wybierają takie rozwiązanie zamiast korzystania z hoteli lub pensjonatów. Za podobną, a w wielu przypadkach niższą, kwotę otrzymują w pełni umeblowane mieszkania z dostępem do kuchni i salonu, najczęściej położone w atrakcyjnej części miasta. Jest to doskonała opcja zwłaszcza dla osób planujących dłuższy pobyt, czy też rodzin z dzieckiem.

FLIP

Ideą flippingu jest zakup nieruchomości, przeprowadzenie remontu, a finalnie sprzedanie jej z zyskiem. Pojęcie to trafiło do polski stosunkowo niedawno, ale już zdążyło zebrać sporą rzeszę fanów, którzy regularnie korzystają z tego sposobu inwestowania środków. W wielkim skrócie, poprzez remont, czy też przebudowę zakupionego mieszkania podnosimy wartość nieruchomości, żeby w czasie sprzedaży osiągnąć oczekiwany na początku zysk.

To, jak przebiegnie konkretny FLIP zależy w dużej mierze od tego, na jakie mieszkanie się zdecydowaliśmy. W wielu przypadkach wystarczy drobny remont, odrobina home stagingu i dobry marketing, żeby zarobić kilkanaście procent na sprzedaży. W innym przypadku potrzebna będzie konkretna przebudowa, której rezultatem będzie powstanie dodatkowego pokoju. Wymaga to więcej pracy i większych nakładów finansowych, ale osiągnięty zysk również powinien być większy.

Podsumowanie

Rynek nieruchomości uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych. Wynika to z faktu, że nieruchomości zyskują na wartości wraz z upływem czasu. Kupione dzisiaj mieszkanie, czy też dom, nawet bez większych inwestycji, za kilka lat będzie warte kilka procent więcej. Daje to ogromny spokój inwestorom.

Ogromną zaletą inwestowania w nieruchomości jest również fakt, że rynek ten daje sporo możliwości. Wynajem, flipping, usługi noclegowe – możliwości jest całkiem sporo, dzięki czemu można bez trudu dywersyfikować swój portfel inwestora tylko w obrębie rynku nieruchomości. Znacznie ułatwia to jego prowadzenie, a jednocześnie równomiernie rozkłada ryzyko poniesienia strat.