Inwestowanie alternatywne – od czego zacząć?

Alternatywne inwestycje

Lokowanie kapitału w alternatywnych inwestycjach staje się coraz popularniejsze. Obecnie są one nie tylko domeną pasjonatów sztuki, czy też kolekcjonerów monet, ale również większych inwestorów, którzy sukcesywnie dołączają aktywa alternatywne do swoich portfeli. Wielu z nich zadaje sobie jednak pytanie, od czego zacząć takie inwestowanie. Przede wszystkim od zdobycia wiedzy – radzimy.

Ogromna różnorodność

Przeglądają możliwości inwestowania w aktywa alternatywne znaleźć można dosłownie wszystko – od wina, przez znaczki, aż po zabytkowe samochody. Taka rozpiętość możliwości jest ogromną szansą, ale również sporym wyzwaniem, które stoi przed inwestorami. Wynika ono przede wszystkim z faktu, że każdy z tych rynków jest inny, rządzą nim inne zasady, co również wymusza inne funkcjonowanie na nim.

Jeżeli planujesz w najbliższym czasie wkroczyć na jeden z tych rynków i zainwestować swoje środki w zakup dzieł sztuki, czy też kilku butelek drogiego wina, a nie jesteś w tej dziedzinie ekspertem, koniecznie musisz się dokształcić. Sprawne poruszanie się po inwestycjach alternatywnych wymaga nie tylko środków finansowych i biznesowego zmysłu, ale przede wszystkim wiedzy, która pozwoli szybko oddzielać wartościowe rzeczy od przeciętnych, a finalnie pozwoli zarobić.

Inwestycje alternatywne – jakie są możliwości?

Chcąc przeznaczyć część swojego kapitału na zakup aktywów innych niż powszechnie znane inwestorom instrumenty finansowe (obligacje, akcje) warto wcześniej dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje – a tych jest całkiem sporo. Jak już wspominałem w poprzednim akapicie, przedmiotem zakupu może być zarówno wino, jak i rysunki oraz obrazy, a nawet złote monety.

Które inwestycje alternatywne cieszą się największą popularnością?

alkohol,

dzieła sztuki,

samochodu,

monety,

złoto,

srebro,

znaczki pocztowe

fotografie.

Wśród propozycji pojawiają się również zegarki, numizmaty, a także klasyczne samochody, ale liczba możliwości jest w zasadzie nieograniczona.

Pamiętaj o płynności!

Błędem popełnianym przez wielu początkujących inwestorów, którzy planują podjąć się inwestowania w aktywa alternatywne jest brak wiedzy na temat płynności danego rynku. Nie będzie problemu z zakupem kilkunastu obrazów mało znanego malarza, problem pojawi się dopiero w momencie próby jego sprzedaży. Ich cena może nigdy nie wzrosnąć lub potencjalni nabywcy w ogóle się nie znajdą.

Dużą płynnością wykazują się na przykład wina, których sprzedaż nie jest wielkim wyzwaniem. Dla specjalnych okazów organizowane są licytacje w domach aukcyjnych, czy też na portalach internetowych, gdzie można sprzedawać swoje aktywa. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku sztabek złota, czy też wartościowych monet, których upłynnienie również nie powinno być trudne.

Dywersyfikacja – klucz do sukcesu

Rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem alternatywnym warto pamiętać o odpowiedniej dywersyfikacji swojego portfela. Wydawania wszystkich środków na zakup butelki francuskiego wina może okazać się nietrafionym pomysłem. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy na temat sprzedaży takich produktów możemy całkiem sporo stracić lub po prostu pozostać z butelką winą.

Dużo bardziej polecaną strategią dla młodych inwestorów jest lokowanie kapitału w kilku mniejszych zakupach. Pozwoli to zdobyć czas potrzebny na lepsze zapoznanie się z obowiązującymi na konkretnym rynku zasadami, a także sukcesywnie uzyskiwać niewielkie zyski, które pozwolą się rozwijać, zdobywać doświadczenie i budować kapitał.