Studnie kablowe plastikowe – poznaj ich parametry

przewody

Sieci kanalizacji kablowej mają przeogromne znaczenie dla tego jak wygląda obecnie świat. Pozwalają one bowiem na to, by znaczna część ziemi była podłączona do sieci telekomunikacyjnej, a co za tym idzie by posiadała ona między innymi dostęp do internetu. Ważną częścią kanalizacji kablowych są innowacyjne studnie kablowe plastikowe. Oto ich parametry.

Czym są studnie kablowe plastikowe?

Elementy kanalizacji kablowej takie jak studnie kablowe plastikowe to bardzo ważna część całej sieci telekomunikacyjnej czy też elektroenergetycznej. Są to bowiem pewnego rodzaju punkty dostępu, które otrzymały miano studni, gdyż zazwyczaj mają formę idących pionowo w dół konstrukcji przypominających studnie właśnie.

Kablowe studnie plastikowe są jednak jednymi z nowszych tego typu konstrukcji na rynku. W przeszłości bowiem duża część kanalizacji kablowej była tworzona przy użyciu betonowych studni oraz koryt kablowych. Sprawiało to spore problemy, gdyż beton jest nie tylko znacznie cięższy, ale też jego montaż zajmuje znacznie więcej czasu.

Parametry studni kablowych plastikowych

Plastikowe studnie kablowe to bardzo innowacyjne rozwiązanie, którego parametry dorównują studniom wykonanym z betonu. Cechuje je bowiem wysoka nośność oraz odporność na naciski boczne. Do tego mogą one być wykorzystywane nawet z pokrywami o klasie obciążeń D400, czyli takimi, które są przystosowane do nacisku rzędu 40 ton. Takowe pokrywy stosuje się najczęściej na ruchliwych ciągach komunikacyjnych.

Plastikowe studnie kablowe są wykonywane z różnych tworzyw sztucznych. Należy do nich na przykład materiał HDPE, czyli spieniony azotem polietylen o dużej gęstości. Dzięki jego użyciu studnie plastikowe mogą być nawet 5-krotnie lżejsze od betonowych przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości, gdyż ten surowiec charakteryzuje się świetnym stosunkiem masy do wytrzymałości. Jego trwałość jest z kolei oceniana nawet na 50 lat. Po tym okresie studnia może zostać za to poddana recyklingowi.