Szalunek tracony wieńca – jakie są jego zalety?

Prace budowlane są tym elementem każdej inwestycji, którą trudno dokładnie rozplanować czasowo. Wystarczy niewielka zmiana pogody, by zaczęły się piętrzyć opóźnienia. Dlatego branża bardzo premiuje wszelkie rozwiązania, które mogą powstać jako półprodukty lub prefabrykaty i na miejscu wystarczy je połączyć. Takie wymogi spełnia szalunek tracony wieńca. Czytaj dalej, by poznać inne jego zalety.

Tradycyjny drewniany szalunek, czy nowoczesna metoda?

Każdorazowe przygotowanie szalunku tradycyjną metodą, w której trzeba wykonać wiele prac z wykorzystaniem desek, jest nie tylko bardzo czasochłonne. Drewno świetnie sprawdza się jako materiał do prac kreatywnych. Wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest szybkość montażu i powtarzalność elementów, lepiej sprawdza się prefabrykowany szalunek tracony wieńca.

Wszystkie elementy wcześniej przygotowanego szalunku łączy się ze sobą już na miejscu budowy, wykorzystując w tym celu aluminiowe łączniki. Dzięki prostocie montażu można go wykonać bardzo szybko, a jedynym potrzebnym narzędziem jest bezprzewodowa wiertarka. Taki szalunek można stosować zarówno przy konstruowaniu wieńca, jak i przy murach ceglanych, a nawet przy nawierzchniach betonowych.

Solidne fundamenty wymagają mocnego zbrojenia

Fundamenty mają ogromne znaczenie dla stabilności wznoszonej budowli. Dobrze wykonane i właściwie przygotowane wstępnie zbrojenie do fundamentów, może zapewnić stabilizację murów w każdych warunkach terenowych. Ma to szczególne znaczenie w budownictwie miejskim, które często rozrasta się znacznie bardziej w pionie, niż na powierzchni.

Zwykle zbrojenie wykonuje się ze specjalnych prętów, których średnica może wynosić nawet 16 mm. Oprócz samego materiału, z którego wytwarzane są pręty zbrojeniowe, istotne są strzemiona, które pozwalają na właściwe rozmieszczenie prętów w gotowym fundamencie. Są one specjalnie przygotowywane w procesie hutniczym i często łączone w kosze zbrojeniowe, które mogą być wykorzystane zarówno do wytwarzania wieńców stropowych, jak i słupków prostokątnych, a nawet nadproży okiennych.