Uzupełnianie brakującego zęba – na jaki zabieg warto się zdecydować?

uzupelnienie uzebienia

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu osób. Dlatego też, kiedy pojawi się konieczność ekstrakcji zęba, należy podjąć decyzje o tym, czym go zastąpić. Istnieje szereg metod protetycznych, które umożliwią i ułatwią wypełnienie luki. Protetyk może zaproponować pacjentowi implant zębowy, most protetyczny lub protezę zębową.

Dlaczego należy wypełnić lukę po brakujących zębie?

Każdy ubytek w jamie ustnej pacjenta, powinien zostać uzupełniony. Uzupełnianie brakującego zęba w Krakowie to nie tylko względy estetyczne, ale również i kwestie zdrowotne. Braki w uzębieniu mogą prowadzić do trudności z gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów. Nawet brak jednego zęba może prowadzić do upośledzenia funkcji pozostałych zębów. Braki w uzębieniu mogą prowadzić do powstawania wad zgryzu, a także zmian anatomicznych twarzy. Ekstrakcja zębów może prowadzić do powstawania przechyleń i przekrzywień. W efekcie nieprawidłowo ustawione, skrzywione zęby są bardziej narażone na przeciążenia, mogą ulec mechanicznemu zniszczeniu, a także pozostają w większym stopniu narażone na rozwój próchnicy.

Jak wypełnić lukę zębową?

Wielu dentystów zaleca wypełnienie luki po ekstrakcji zęba. Jest wiele metod uzupełnienia luki. Najlepiej jest wykonać implant. To sztuczny korzeń, który wczepia się w kość pacjenta. Następnie na nim odbudowuje się utracony ząb. Implanty mają postać tytanowej śruby, którą zatapia się w kości szczęki. Implant można zamontować po wyrwaniu zęba, co znacząco skraca czas uzupełnienia luki. Implanty są trwałe i wybielanie zębów jest w ich przypadku możliwe.

Inną formą uzupełniania luki po stracie zęba są mosty. Ta metoda pozwala na uzupełnieni kilku utraconych zębów. Często są zwane protezą częściową. Konstrukcja mostu obejmuje kilka złączonych ze sobą koron, które mocowane są na zdrowych zębach pacjenta. Ich wadą jest to, że po jakimś czasie trzeba je wymieniać na nowe. Trzecią możliwością uzupełnienia braków jest wykonanie ruchomej protezy.  Stosuje się ją najczęściej przy braku co najmniej kilku zębów lub całkowitym bezzębiu.