Wybór obrazu a kolorystyka ściany

Obraz dopasowany do ściany

Sztuka to zawsze dobry pomysł na stylowe dodatki do mieszkania. Z łatwością można nią ukierunkowywać stylistykę wnętrza, nadać mu charakter i podkreślić własną indywidualność. Obrazy to z kolei łatwo dostępny i popularny rodzaj dekoracji, który w ostatnich latach wraca do łask. Obecnie da się zauważyć dużo większą swobodę w tworzeniu i wykorzystywaniu obrazów. Już nie tylko klasyczne malarstwo na płótnie w zdobionych ramach jest poszukiwane. Dziś z powodzeniem wieszamy rysunki, obrazy drukowane na płótnie, plakaty i grafiki. Wszystko to pomaga nam stworzyć klimat w naszych mieszkaniach i modulować wydźwięk wnętrz. Dobór obrazu do kolorystyki ścian jest jednym ze sposobów na takie modyfikacje, po które z pewnością warto sięgać tworząc swoje wymarzone wnętrze.

Jak ożywić wnętrze? Obraz kontrastujący ze ścianą

Jednym ze sposobów na ożywienie wnętrza jest niewątpliwie zastosowanie obrazów w kolorystyce kontrastującej z barwą ściany. Taka wyrazistość kolorów powoduje również, że obrazy są bardzo dobrze wyeksponowane i rzucają się w oczy. Warto zwrócić uwagę na różnicę, jaką stanowi kontrastująca z kolorem ściany rama obrazu jak i sam obraz. Styl skandynawski charakteryzuje się bardzo jasnymi ścianami, na które wieszamy obrazy w jasnych, stonowanych kolorach. Ciemna rama powoduje jednak, że całość nabiera energii i jest dużo bardziej wyrazista. We wnętrzach utrzymanych w nowoczesnej stylistyce na jasnych ścianach często wiszą skrajnie kontrastowe obrazy w kolorze czarnym ale nie tylko. Ciekawym rozwiązaniem są także obrazy prezentujące całą gamę różnorakich barw, których intensywność kontrastuje z jasnymi odcieniami. Szczególnie jaskrawe, neonowe barwy na obrazie wyglądają niezwykle stylowo na tle białych, neutralnych ścian. Podobny efekt uzyskamy wieszając bardzo jasne malarstwo na ciemnym tle. Czerń, ciemna zieleń czy głęboki granat stanowią oryginalną płaszczyznę dla jasnych obrazów. Dobrze wyglądają wówczas większe płótna, które skutecznie niwelują wrażenie przytłoczenia ciemnym odcieniem ściany. Warto wspomnieć, że w tym przypadku ważną rolę odgrywają także ramy obrazu, które na ciemny tle zawsze powinny mieć jasny odcień.

Zasada spójności, czyli jak stonować wnętrze…

Zupełnie inny efekt uzyskamy jeśli dobierzemy kolorystycznie obraz do ściany na zasadzie spójności. Możliwe jest więc połączenie ich w obrębie jednej kolorystyki czego przykładem mogą być np. obrazy w tonacji jasnych brązów i beży umieszczone na ścianie w kolorze beżowym. Takie zestawienie z pewnością tonuje i uspokaja ogólny wydźwięk wnętrza. Szczególnie jeśli w pomieszczeniu są liczne dekoracje i ozdoby, taki zabieg wprowadza odrobinę spokoju. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie. W przypadku małego, pojedynczego dzieła taki zabieg sprawi, że obraz “zgubi” się na ścianie. Duże, interesujące płótna będą jednak miały szansę zostać zauważonymi. Również większa ilość obrazów na jednej ścianie będzie wyglądała gustownie, jeśli utrzymamy ją w podobnej tonacji i zaprezentujemy na tle ściany w zbliżonej kolorystyce. Unikniemy także nadmiernego epatowania sztuką, dlatego jeśli nie zależy nam na widowiskowym zaprezentowany naszych obrazów a jedynie dyskretnym zaznaczeniu ich obecności to ten sposób aranżacji wnętrza jest jak najbardziej dla nas.

Jakich błędów unikać dobierając obraz?

Spośród błędów popełnianych podczas wyboru obrazów wciąż najczęściej spotkać można wzorzyste obrazy na tle równie wzorzystej ściany. To błąd, którego jak najbardziej należy się wystrzegać. Poza tym, że trąci to kiczem, wprowadza dodatkowo wrażenie bałaganu i zagracenia. Szczególnie klasyczne malarstwo przedstawiające bukiety kwiatów, martwą naturę lub też barwne pejzaże, na tle wzorzystej tapety wyglądają bardzo niekorzystnie. Ściana, na której wieszamy obraz powinna być gładka, jednolita i najlepiej w jasnym, bazowym kolorze. Czy zawsze musi to być biel? Bynajmniej! Malarstwo doskonale eksponuje również szarość i beż. Czarno-białe nowoczesne obrazy ciekawie wyglądają również na delikatnym, pastelowym tle.