Fotowoltaika – czy jej montaż się opłaca?

fotowoltaika

Fotowoltaika jest rozwiązaniem wybieranym przez coraz więcej osób. Czy jednak montaż takiego systemu we (a raczej na) własnym domu jest opłacalny?

Fotowoltaika – dlaczego budzi obecnie takie zainteresowanie?

Współczesne czasy niosą za sobą ogrom nowych możliwości, ale także wiele niespotykanych dotąd zagrożeń. Jednym z nich jest oczywiście kryzys klimatyczny, który jesteśmy w stanie już naprawdę mocno obserwować. W tym przypadku nie powinien dziwić fakt, iż coraz mocniej rozglądamy się za ciekawymi alternatywami dla konwencjonalnych źródeł energii, takich jak ropa naftowa czy węgiel, mających podczas obróbki bardzo negatywny wpływ na atmosferę i naszą planetę.

To właśnie dlatego uwaga jest obecnie zwrócona na OZE, czyli odnawialne źródła energii. W ich skład wchodzi na przykład energia, wiatrowa, wodna czy słoneczna. Dzisiaj skupimy się na tej ostatniej kwestii, którą rozwija dziedzina energetyki, jaką jest fotowoltaika w Katowicach Brynowie. Systemy fotowoltaiczne wydają się być stworzone dla domów jednorodzinnych i budynków biurowych. Czy jednak ich montaż rzeczywiście jest opłacalną inwestycją?

System fotowoltaiczny oraz bilans zysków i strat

Jeżeli chcemy konkretnie ustalić, czy posiadanie systemu fotowoltaicznego jest korzystny pod kątem finansowym, musimy przeanalizować wszystkie najważniejsze czynniki. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o zakupie paneli i całego systemu – nie jest to tania kwestia, lecz jesteśmy w stanie zdobyć na to państwowe dofinansowanie. Następnie… koszty się kończą, o ile oczywiście nie będą konieczne naprawy czy konserwacje instalacji. W optymalnych warunkach panele mogą jednak działać nieprzerwanie przez nawet 25 lat i dłużej!

Dodatkowo minimalizujemy koszty związane z rachunkami za prąd – albo wykorzystując wyprodukowaną energię tylko do własnych celów, albo odsprzedając ją dostawcy, co również będzie miało ogromny wpływ na rachunki. Na zwrot inwestycji poczekamy więc kilka lat, lecz zdecydowanie zwróci się ona z nawiązką!