Rodzaje przyczepek samochodowych

przyczepka samochodowa

Przyczepki samochodowe to bardzo praktyczne pojazdy, które pozwalają na przewóz przedmiotów oraz maszyn niemieszczących się w aucie. Jednak nie istnieje jeden rodzaj przyczepy samochodowej. Wyróżniamy kilka podstawowych typów przyczep, które różnią się od siebie przeznaczeniem oraz pojemnością ładunkową. Jakie są więc rodzaje przyczepek samochodowych?

Przyczepy lekkie: jednoosiowe i dwuosiowe

Musisz przewieźć materiały budowlane, artykuły ogrodnicze lub meble w ramach przeprowadzki, ale nie wiesz, jaki rodzaj przyczepy powinieneś kupić? W większości przypadków do takich celów powinny wystarczyć przyczepy lekkie do 750 kg. Te z kolei dzielimy na przyczepy jednoosiowe i dwuosiowe. Przyczepki jednoosiowe to pojazdy z jedną parą kół jezdnych, które słyną ze swojej uniwersalności i niewygórowanej ceny. Ich ważną zaletą jest to, że kierujący pojazdem nie potrzebuje dodatkowych uprawnień, by ich używać w ruchu drogowym. Wystarczy zwykłe prawo jazdy kat. B.

Przyczepki samochodowe dwuosiowe mają o jedną więcej parę kół jezdnych od przyczepek jednoosiowych. To sprawia, że podczas jazdy i postoju zachowują o wiele lepszą stabilność, a także znacznie lepszy rozkład ładunku i obciążenia przyczepy. Dzięki dwóm parom kół jezdnych gwarantują także większe bezpieczeństwo jazdy i mniejszą podatność na różne nierówności oraz wyboje na drogach.

Przyczepy ciężkie: od 750 kg do 3,5 tony

Przyczepy ciężkie to pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej od 750 kg do 3,5 tony. Pozwalają na przewóz cięższych i większych gabarytowo ładunków. W związku z tym ich konstrukcja jest wzmacniana. Użytkowanie niektórych przyczep ciężkich wiąże się z koniecznością posiadania prawa jazdy kategorii B+E ze strony kierowcy, jednak nie są one potrzebne, jeśli DMC przyczepy wraz z autem nie przekracza 3,5 tony. Wówczas wystarczające jest prawo jazdy kategorii B.

Przyczepy ciężkie o specjalnym przeznaczeniu

Nie tylko liczba osi i ładowność jest ważna przy wyborze odpowiedniej przyczepy. Wielu dostawców, takich jak sprzedawca przyczep Przyczepy Bold, oferuje różne rodzaje przyczep ciężkich o specjalnym przeznaczeniu: do przewozu koparek i innych maszyn budowlanych, przyczepy-wywrotki czy lawety do transportowania samochodów. Większość z nich, w tym między innymi przyczepy do przewozu łodzi, posiada dodatkowe elementy wyposażenia ułatwiające załadunek i transport.