Zadłużone mieszkanie – czy można je sprzedać?

sprzedaz mieszkania

W życiu każdego z nas pojawiają się kompletnie nieprzewidziane sytuacje, które zmuszają nas do posunięcia się do kroku sprzedaży nieruchomości, która być może jest już obciążona finansowo. Z dnia na dzień takich sytuacji jest co raz to więcej z wielu powszechnie znanych nam wszystkim powodów. Czy tak właściwie to sprzedaż zadłużonego mieszkania jest realna?

Jedna sytuacja prawna, a może kilka? Czy istnieje tylko jeden możliwy rodzaj zadłużenia?

Pierwsze zadłużenie jakie przychodzi nam na myśl, to dług, za należny czynsz do wspólnoty lub spółdzielni, często do czynienia z taką sytuacją mamy w momencie, kiedy mieszkanie okupuje niechciany lokator, który nie płaci za zużyte przez siebie media.

Kolejnym popularnym zadłużeniem w naszych czasach jest zadłużenie w postaci kredytu hipotecznego. Czy taka sytuacja jest bez wyjścia i nie możemy sprzedać zadłużonego mieszkania? Otóż nie taki diabeł straszny jak go malują. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności o chęci sprzedaży mieszkania musimy poinformować bank, który udzielał nam kredytu, aby uzyskać od niego zgodę i stosowny dokument, ile pozostało nam jeszcze kredytu do spłacenia na dzień wystawienia aktu notarialnego. Posiadając takie dokumenty możemy posunąć się do kroku poszukiwań potencjalnego kupca.

Jeżeli nastał w naszym życiu taki moment, w którym zdecydowaliśmy się na wzięcie chwilówki i nie jesteśmy w stanie spłacić należnej kwoty, to jesteśmy ofiarami ostatniej formy zadłużenia. Niestety decydując się na wzięcie takiej pożyczki musimy wiązać się z wieloma nieprzyjemnościami, które dotyczą różnych haczyków zawartych w umowie.

A więc w jaki sposób sprzedać zadłużone mieszkanie?

Jeżeli nasze zadłużenie dotyczy zadłużenia w spółdzielni mieszkaniowej to niestety, ale będziemy zobowiązani do spłacenia całego zadłużenia z własnej kieszeni. Jeżeli nie mamy możliwości spłacenia tego zadłużenia, musimy postąpić analogicznie do sytuacji związanej z zadłużeniem poprzez kredyt hipoteczny, a więc musimy wystąpić do wspólnoty o zaświadczenie z informacją o wysokości i rodzaju zaległych opłat. W takim wypadku, jeżeli znajdziemy zainteresowanego kupca, to istnieje możliwość, że zgodzi się na spłatę zadłużenia podczas podpisywania aktu notarialnego.

Sprawdź https://bnonline.pl/skup-nieruchomosci/

Czym jest promesa?

Promesa to niezwykle ważny dokument poświadczający, że bank wykreśli cię z ksiąg wieczystych zaraz po otrzymaniu zapłaty od kupca. Promesa ma swoją ważność i trwa 30 dni, w tym czasie musisz zawrzeć z kupcem przynajmniej umowę przedwstępna. Ostatni, a jakże niezwykle istotny punkt, wybranie się do odpowiedniej kancelarii notarialnej i spisanie aktu notarialnego, które bez zwłocznie kopię musi otrzymać bank. Jest to dla banku ostateczny sygnał o zakończeniu procesu sprzedaży i po przelaniu odpowiedniej kwoty przez kupca może zrealizować założenie promesy.

Jeżeli jednak twojemu mieszkaniu zagraża licytacja komornicza jest to najtrudniejsza z możliwych sytuacji. Zdecydowanie nie warto się na nią decydować, w takiej sytuacji stracimy nieruchomość, a dodatkowo będziemy zmuszeni pokryć koszty komornicze.