Mieszkanie za odstępne co to znaczy 2022?

odstepne

Mieszkanie za odstępne jest to dobra alternatywa dla osób, które chcą mieć pewne lokum. Niestety jeżeli decydujemy się na wynajem jakiegokolwiek lokum nie uzyskamy od właściciela gwarancji, że czynsz będzie stały a nieruchomość pozostanie tylko do naszej dyspozycji przez określony czas. Takie możliwości umożliwia wyłącznie podpisanie umowy na mieszkanie za odstępne. Dla kogo jest korzystna taka umowa? Czy w 2022 roku mieszkanie na stałe to dobry pomysł?

Czym jest mieszkanie za odstępne?

Termin „mieszkanie za odstępne” pomimo że jest bardzo popularną formą zawierania umowy kupno-sprzedaż to w Ustawie o ochronie lokatorów, tak naprawdę nie istnieje. Ta forma wynajmu mieszkania jest bardzo dogodna zarówno dla właściciela jak i najemcy, dlatego warto przemyśleć tego typu opcję.

Mieszkanie za odstępne to forma wynajmu, która gwarantuje najemcy stały meldunek, czyli w praktyce właściciel nie może wypowiedzieć mu umowy do określonego w umowie czasu. Dlatego jeśli potrzebujemy stałego i pewnego lokum w określonym miejscu jest to dobry sposób wynajmu. Kolejnym postulatem mieszkania za odstępne jest brak wzrostu wysokości czynszu podczas okresu obowiązywania umowy. Czynsz może jedynie ulec zmianie pod wpływem rosnącej w danym czasie inflacji.

Ważne jest żeby odróżniać kaucję od odstępnego, ponieważ nie są to tożsame terminy i niektórzy mogą je mylić ze sobą. Kaucja jest to jednorazowa opłata pobierana na początku najmu przez właściciela. Jest to opłata całkowicie zwrotna po zakończeniu umowy i nie może wynosić więcej niż wysokość 12 kwot czynszu. Ponad to kaucja jest zabezpieczeniem dla właściciela na wypadek szkód jakie poczyni najemca podczas trwania wynajmu. Natomiast odstępne jest to kwota jednorazowa pobierana przez właściciela na poczet ustalonych wcześniej dogodności, które zapewniane są najemcy, ta kwota jest dodatkową, niezwrotną opłatą.

Formalności dotyczące mieszkania za odstępne

Jeżeli nie jesteśmy biegli w obowiązującym prawie na rynku nieruchomości, warto przy sporządzaniu umowy lub jej podpisywaniu skontaktować się z prawnikiem, który będzie mógł sprawdzić właściwość wszystkich zawartych w niej zapisów.

Jeśli sami chcemy się zająć wszystkimi formalnościami powinniśmy dopilnować aby wszystkie zapisy dotyczące odstępnego były w formie pisemnej. To bardzo ważne, ponieważ w razie jakichkolwiek późniejszych sporów lub co gorsza chęci nie dotrzymania umowy, mamy podstawy prawne żądać swoich praw.

W umowie powinny się znajdować:

  • warunki korzystania z mieszkania,

  • kwota odstępnego,

  • gwarancja zachowania stałego czynszu,

  • dane osobowe i kontaktowe właściciela,

  • dane osobowe i kontaktowe najemcy,

  • okres obowiązywania umowy,

  • stan liczników,

  • klauzula o możliwości wykupu mieszkania po zakończeniu umowy.

Więcej na https://transakcja24h.pl/

Czy mieszkanie za odstępne się opłaca?

Mieszkanie za odstępne jest bardzo opłacalnym systemem dla odpowiednich osób. Zatem jeżeli wprowadzamy się do danego miasta i spodoba nam się dane mieszkanie na tyle, że chcemy mieć możliwość pewnego zamieszkania przez określony czas to dobrze przemyśleć takie rozwiązanie problemu. Z taką umową w kieszeni będziemy czuć się pewniej i swobodniej w nowym miejscu a i właściciel będzie zadowolony z dodatkowego wpływu gotówki.

Następną sytuacją, która jest idealna zarówno dla właściciela i najemcy do ustalenia odstępnego jest wtedy gdy w grę wchodzi mieszkanie do remontu. Jeżeli ustalone zostanie w umowie odstępne to najemca z chęcią będzie chciał zainwestować w przeprowadzenie gruntownego remontu, ponieważ wie, że w przyszłości będzie miał możliwość pozostania w mieszkaniu i pokryte koszty mu się zwrócą.