Ogrodzenie jako wizytówka posesji

jakie ogrodzenie wybrac

Decydując się na zamieszkanie w domu, warto pomyśleć o całokształcie jaki będzie stanowiła bryła domu, działka i płot wokół niej. Należałoby zadbać o ogrodzenie, płot zapewnia również prywatność i ochronę chociażby przed niechcianymi zwierzętami czy wścibskimi spojrzeniami. Poza względami bezpieczeństwa może być idealnym dopełnieniem ogólnego wyglądu domu i jego otoczenia.

Płot jako ważny element w zamyśle architektonicznym i estetycznym

Ogrodzenie wokół posesji zdecydowanie przyciąga wzrok każdego, kto znajdzie się w pobliżu domu schowanego za płotem okalającym cały teren.  Od razu też można zauważyć czy ogrodzenie współgra bądź nie ze stylem, w jakim jest wybudowany dom. Istnieją oczywiście takie płoty, które są neutralne i można je z powodzeniem wykorzystać do domów bardziej tradycyjnych lub tych na wskroś współczesnych. Sprawdzone rozwiązania to np. ogrodzenia Wiśniowski. Wśród różnych oferowanych wzorów każdy z pewnością znajdzie coś, co będzie stanowiło wizytówkę całej posesji.

Płot chroni, nie pozwala zaglądać na teren posesji, jeśli jest cały zabudowany, daje poczucie bezpieczeństwa i zapewnia prywatność. Dlatego też nie warto oszczędzać na ogrodzeniu i elementach, z jakich jest wykonywany, tym bardziej że ma służyć przez wiele lat.

Z czego można zrobić płot, które elementy są niezmienne?

Każdy lubi coś innego. Dlatego też przy jednych domach będzie ogrodzenie wykonane z klinkieru albo drewna. Przy innych natomiast zobaczymy płoty metalowe albo murowane. Ciekawą opcją jest także obsadzenie granic działki drzewami czy krzewami, które w naturalny sposób odgrodzą posesję od reszty świata. Dosyć częstym wyborem są również ogrodzenia metalowe lub betonowe. Można też spotkać ogrodzenia, gdzie metalowa siatką wypełniona jest np. kamieniami. Odwiedzając salon okien i drzwi Domega można zapoznać się z oferowanymi kompleksowymi systemami posesyjnymi. Bez względu na to, w jakim stylu będzie płot wokół posesji wspomnieć można o następujących elementach:

  • brama,
  • furtka,
  • przęsła,
  • słupki łączące przęsła.

Czasami wykonywane są również fundamenty, które zabezpieczają np. przed wychodzeniem lub wchodzeniem zwierząt na teren posesji. Również w przypadku nierównego terenu warto rozważyć zrobienie płotu z fundamentami.