O czym pamiętać kupując propan butan w butli?

gaz propan

Nie w każdym budynku jest możliwość podłączenia kuchenki gazowej do sieci, dlatego bardzo często wykorzystywane są butle z gazem. Sprawdzają się nie tylko w przypadku zasilania kuchenek domowych, ale również w domkach letniskowych czy na placach budowy. Jak kupować propan butan w butli, aby mieć gwarancję bezpiecznego użytkowania?

Propan butan w butli to produkt, który mogą sprzedawać wyłącznie dystrybutorzy posiadający odpowiednie zezwolenia. Dlatego też najważniejszą kwestią jest zakup butli u sprawdzonego sprzedawcy, a nie od przypadkowej osoby, nawet jeśli oferuje bardzo korzystną cenę. Butla powinna być właściwie oznakowana – musi posiadać wytłoczoną datę badania okresowego. Po upływie tego terminu nie może być w ogóle dopuszczona do sprzedaży.

Zwróć uwagę na pojemność

Podczas zakupu butli z gazem musimy zwracać uwagę na jej pojemność. Co innego przyda nam się na kempingu czy w domku letniskowym, a inna pojemność będzie właściwa do podłączenia butli do domowej kuchni gazowej, z której będziemy korzystać intensywnie każdego dnia. Najczęściej na prywatne potrzeby kupowane są butle o pojemności 8, 10 lub 11 kg. To w zupełności wystarczy w warunkach domowych. Mniejszą butlę trzeba częściej wymieniać, ale jest ona również bardziej bezpieczna, jeśli chodzi o codzienne użytkowanie.

Ważne odpowiednie podłączenie

Aby butla z gazem nie tylko służyła nam bezproblemowo, ale również była w stu procentach bezpieczna podczas korzystania z niej, powinna być w odpowiedni sposób podłączona. Pod tym względem wybór mamy spory, w tym bardzo proste rozwiązania na zasadzie click-on, które można bez problemu podłączyć nawet bez posiadania narzędzi ani specjalistycznej wiedzy. Do użytku domowego takie rozwiązanie wydaje się najbardziej sprawdzone i bezpieczne. Jeśli natomiast chcemy kupić gaz płynny do zbiorników przydomowych, warto szczególną uwagę zwracać na kwestię bezpieczeństwa i sposobu przechowywania gazu. Najlepiej wybierać sprzedawców, którzy oferują nie tylko sprzedaż, ale również montaż oferowanych rozwiązań.